WHO ekspert: Eesti meedik on tööks sageli ülekvalifitseeritud

Arst.
Arst.

WHO ekspert, Genti ülikooli professor Jan De Maeseneer kirjutas Eesti perearstisüsteemi kohta raporti, milles muu hulgas pakub, et perearstide rahastus tuleks kahekordistada.

Tema soovitus on koolitada rohkem perearste ja luua ka peremeditsiinis valvete süsteem, mis võimaldab vähendada EMOde koormust isegi kuni 70%, kirjutab Eesti Päevaleht.

Väljavõte intervjuust:

Professor De Maeseneer, enamik Eesti perearste töötab üksikpraksises. Vestlesin hiljuti ühe Lõuna-Eesti perearstiga, kes praegu töötab küll suuremas praksises, kuid alustas 2000. aastate alguses sisuliselt nelja seina ja patsiendinimistuga. Ta ütleb, et praegu noored arstid sellist algust ei valiks. Ja teiseks, ehkki ta on suuremas praksises, tunneb ta endiselt, et tema töö sarnaneb rohkem sotsiaaltöötaja kui arsti omaga.

Tõstatasite mitu olulist probleemi. Esiteks, üksikpraksistes töötavad inimesed on teinud imelist tööd. Näiteks perearst, kellega kohtusin Rakveres ja kes koos kahe pereõega on 38 aastat hoolitsenud 2000 inimese eest. Ja teinud oma tööd ka nädalavahetustel. Selle eest ei suuda teie ühiskond maksta – see on kingitus ja te peaksite selle eest tänulikud olema.

Kuid ühtlasi mõistate, et selline tegevus ei ole mitmel põhjusel jätkusuutlik. Inimesed tahavad teistsugust töö- ja eraelu tasakaalu – see on lihtsalt sotsioloogiline evolutsioon.

Teiseks näeme, et arstid panustavad ettevõtluse asemel järjest rohkem oma põhitegevusse. Varem olid arstid ettevõtjad: neil oli oma praksis, oma töötajad. Tänapäeval öeldakse: ma olen õppinud arstiks, et inimeste eest hoolitseda, ma ei kavatse enam tegeleda praksisesse mööbli muretsemisega. Tahan keskenduda oma patsientidele, sellele, mis on oluline.

Üks tervishoiutöötajate suuremaid probleeme on see, et 30% ajast tegelevad nad probleemidega, milleks nad on ülekvalifitseeritud.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.