Tudengite tagasivaade esimesele praktika-aastale

Joel Lumpre, arstiteaduse V kursus
Joel Lumpre, arstiteaduse V kursus

Esimene praktika-aasta just lõppes ja oleme teinud osalejate seas küsitluse. Alljärgnevalt pisut seal antud hinnangutest.

Kõigepealt taustast. Kes on keskmine tudeng-praktikant? Keskmiselt 23aastane, läbinud vähemalt 5 aastat arstiõpet. Ta saab praktika-aasta jooksul 1440 töötundi. Valdav osa praktikande oli praktikal Eestis, kümmekond läksid välismaale staþeerima. Kõige rohkem oli nõus praktikante vastu võtma TÜK (32), PERH (24), Tallinna keskhaiglad. Probleemne oli Ida-Virumaa. Ida-Viru Keskhaiglasse pakuti kümme kohta, kuid läks vaid kaks tudengit. Narva haigla pakkus samuti kümme kohta, kuid minna ei soovinud keegi.

Konkureerimine. Kuidas tudeng haiglasse jõuab? Viienda kursuse jaanuaris saab ta elektrooniliselt kandideerida raviasutustesse, märkides kolm eelistust vastavas järjekorras. Selle põhjal hakatakse matriitsi koostama.  Konkureerimise alus on kaalutud keskmine hinne, kellel on see kõrgem, see saab eelisvaliku võimaluse.

Mis saab, kui tudengil on mõjuv põhjus kuhugi linna praktikale minna? Praktikakomisjoni huvides on kõigi, sealhulgas tudengi, rahulolu ja soovidele tullakse vastu, ehkki see teeb praktikakomisjoni töö keerulisemaks.

Probleemid. Tagasisidest selgus mitmeid probleeme, millest suurim oli infoliikumine. Näiteks toimus kandideerimine haiglatesse enne kui oli teada, mis tingimusi nad pakuvad – kas saab töötasu, kas alustatakse juba suvel jne. Kandideeriti üsna pimesi.

Aga vaatamata väljakutsetele ja probleemidele oli üldine rahulolu päris hea – keskmine hinne oli 6,7 kümne palli süsteemis. Peremeditsiiniga oli rahuolu isegi kõrgem, keskmine 8,1. Negatiivsena oli toodud välja vaid see, et perearstitsükkel on veidi liiga pikk ja igav, ehkki selline hinnang on muidugi subjektiivne.

Kiidusõnad. Perearstitsükli kohta anti aga palju häid mõtteid. Väga oluline oli, et juhendaja oli alati kõrval, nii saadi laiem pilt peremeditsiinist. Kindlasti motiveeris praktikante ka väike töötasu, mida perearstid tihti neile pakkusid, erinevalt paljudest haiglatest.

Valiktsükliga oli rahulolu samuti päris kõrge, keskmine hinne 8,1. Valiktsükli eesmärk on tuua selgust, kas tudeng valib tulevikus residentuuris enda jaoks  sobivaima eriala. Päris mitmed märkisid, et pärast valiktsüklit nad enam esialgset residentuuri eriala ei kaalugi.

Töötasu. Rahastus on üks pingeid tekitav teema. Tudengitele pole oluline suur summa, kuid elamiseks on raha vaja. Vahel piisab ka transpordihüvitisest, tasuta majutusest, lõunasöögitalongidest jne.

Tudengite küsitluse järgi nad tunnevad, et tasustamine on hetkel ebaõiglane, kuna osades haiglates saab tasu ning osades ei saa. Tihti ka juhendajad ei tea, kas tasu makstakse.

Tasu maksid esimesel praktika-aastal ITK, LTKH, Rakvere haigla ja paljud perearstid. Võib olla oli tasu maksmine ka üks põhjus, miks rahulolu ITK EMO tsüklis töötamisega oli märgatavalt suurem kui PERHi või TÜKi EMOs töötamisega.

Raha maksmine on tudengite arvates oluline ka seetõttu, et kui haiglad maksavad raha, siis suhtuvad nad ka tudengite töösse tõsisemalt. Muidu võidakse tudengeid rakendada mitte kõige paremal viisil, vahel teevad nad tööd mitte enda kasuks, vaid haigla kasuks, näiteks täidavad pabereid. Sellist tööd peaks tudengite arvates tasustama.

Tudengid märkisid ka, et juhendajate tase on erinev: osades kohtades tuleb sisuliselt iseseisvalt töötada, osades saab juhendajal vaid sabas käia, mingit praktilist väljundit ei ole.

Praktikapäevikutest. Need olid 2015/2016 samuti esmakordselt kasutusel, eeskujuks on võetud Rootsi ja Inglismaa näidised.

Keskmine hinne neile tuli tagasisides 5,3 kümne palli süsteemis.

Päevik koosneb mitmest osast, s.h haigusjuhtude analüüsid (üks juht nädalas), eneseanalüüsid, juhendaja hinnang. Praktikapäevikute täitmise motivatsioon oli aga takkajärgi üsna madal, alla 5 nii tudengitel kui ka juhendajatel. 

Mida oodata tulevikust? Mõte on välja töötada tunnustused haiglatele, juhendajatele ja residentidele, kes on saanud juhendamisega hästi hakkama. Idee on luua korralik praktikakohtade andmebaas. Täiustada tuleb praktikapäevikuid.

Arvamus on üles kirjutatud Eesti Arstide Päevadel 5. mail Pärnus.

 

Lisa kommentaar

  • Kätlin Puksand arstiteaduse VI kursus, praktika koordinaator;
    Joel Lumpre, arstiteaduse V kursus

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.