Arstiõppe uus praktikasüsteem vajab paika settimiseks aega

Tartu Ülikooli arstiteaduskonna VI kursuse esimene kliiniline praktika-aasta on lõppenud ja jätnud edasisteks aruteludeks mõtlemiseainet nii tudengitele kui ka haiglatele.

Lääne-Tallinna Keskhaigla koolitusosakonna juhataja Merike Paadi sõnul võttis haigla 2015/2016. õppeaastal vastu 12 praktikanti. Neist kaheksa sooritasid kõik põhitsüklid nende haiglas. “Meie haiglas praktiseerivatel tudengitel oli suur huvi praktika vastu nakkuskliinikus ja kokkuleppel ülikooliga andsime soovijatele võimaluse teha üks kuu sisehaiguste praktikat just seal,“ rääkis Paat.

Praktikat on võimalik tasustada
Paadi sõnul vajab praktikakorraldus nii ülikooli kui ka haiglate poole pealt veel paika loksumist, sest sellel õppeaastal oli olukord kõikidele osapooltele veel uus.
Lääne-Tallinna Keskhaigla oli üks vähestest, kes praktikantide töö eest ka maksis. „Ühes kuus tuleb praktikandil kokku 160 töötundi, mis on võrdväärne ühe ametikoha töötundide arvuga,“ hindas Paat. Ta sõnas, et kui tudeng käib oma põhikohustusele ehk praktikale lisaks veel tööl, siis paratamatult hakkab kuskilt sooritus logisema. Selleks, et tudengid saaksid praktikale pühenduda, leidiski haigla juhatus võimaluse praktikat tasustada.
Paat rääkis, et praktikantidele on saadetud tagasisideküsimustik ja selle vastuste põhjal analüüsitakse haiglas, kas praktika korralduses oleks vaja midagi muuta. Tema sõnul tuleb kindlasti üle vaadata tasustamise süsteem. “Hakkame maksma vaid neile, kes sooritavad kõik kolm põhitsüklit meie haiglas,“ täpsustas koolitusosakonna juht.
Rakvere haigla võttis lõppeval õppeaastal vastu ühe praktikandi, kelle töö kinni maksti. Kuna haigla sissetulek koosneb valdavalt haigekassa lepingust, siis see määrab ära ka meditsiinitöötajate töö tasustamise. Praktika komponenti hinnakirjas pole.

Maakonnahaiglast väärt kogemus
Rakvere haigla juht Ain Suurkaev selgitas, et haigekassa lepingu alusel saab praktikandile tasu maksta siis, kui ta täidab arsti pädevuses olevaid ülesandeid, mille sooritamine on võimalik ilma juhendaja vahetu kõrvalseismiseta ja sekkumiseta ning mille ajal saab arst teha teisi tegevusi.
Uue praktikakorraldusega on haigla juht üldiselt rahul ja tema hinnangul on see mõistlikult korraldatud. „Maakonnahaiglas saavad arstiteadusüliõpilased tunda, et meilgi tehakse palju tööd ja saab häid kogemusi,“ hindas Suurkaev. Lisaks on tudengitel võimalik näha, kuidas toimib haigla kui organisatsioon, mida tähendab töö piiratud eelarve tingimustes ja loetud arstide ning erialade hulgaga. Samuti saab tudeng aimu, mida tähendab kõrgema etapi ravi maakonnahaigla poolt vaadatuna ja annab kogemuse, kuidas suhelda kolleegidega nii praktikabaasis kui ka väljaspool seda. “Kindlasti saab tudeng kogemuse, kuidas üldse mõista Eesti riigi tervishoiu korraldust,” lisas Suurkaev.
Kõige väiksem on tudengite huvi Kirde-Eesti vastu. Sinna on praktikante keeruline leida – Ida-Viru Keskhaiglasse ja Narva haiglasse oodati kümneid noori, kuid esimeses sooritas praktika vaid kaks tudengit ja teise keegi ei läinudki.
Ida-Viru Keskhaigla ülemarst Aime Keis ei osanud öelda, miks see nii on. „Seda peab küsima tudengite käest,“ sõnas Keis. Haigla pakkunuks vajadusel ka majutust.
Keis muudaks mõnevõrra praegust praktikasüsteemi. „Tudengid tuleb suunata eelkõige kolmanda etapi haiglatesse ja keskhaiglatesse, kus haigeid on rohkem ning praktika läheb asja ette,“ hindas ta ja lisas: „Ma ei soovi üldhaiglaid kuidagi selle mõttega solvata, aga paraku on haigete liikumine koondunud kõrgema ja teise etapi haiglatesse.“
Põhiliselt just keskhaiglatesse jõuavad tema sõnul need haiged, keda tudeng nägema peaks. Samuti toimub keskhaigla kaudu patsientide liikumine nii kõrgemasse ravietappi kui ka tagasi üldhaiglasse.
„Pärnu haigla ja Ida-Viru Keskhaigla on praktika kohana veel seetõttu huvitavad, et sinna tulevad ka pediaatrilised patsiendid, keda Tallinna ja Tartu haiglates ei näe, kuna seal on eraldi lastehaiglad,“ tõi ta välja veel ühe oma haigla plussi.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.