Vananenud tarkvara takistab uute ravimite leidmist

DNA.
DNA.

Suurem osa möödunud aastal ilmunud inimeste geenifunktsioonide ja radade analüüsile keskenduvate teadustööde autoreid kasutas andmete analüüsil vananenud tarkvaralahendusi. Uuendamata andmetel põhinevad tööriistad muudavad aga raskemaks uute arstimite leidmist ja moonutavad teaduskirjandust laiemalt.

''Alates 2010. aastast on toimunud näiteks ravimisihtmärkide arendamise vallas väga agar arendustöö. Vähi puhul tähendab see, et ravimid töötavad ainult vähirakkudes, milles on teatud tüüpi mutatsioon. Uuemate tööriistadega osutas raja analüüs mitmetele paljutõotavatele ravimitele, mida saaks kasutada agressiivse ajuvähi glioblastoomi raviks. Neid pole veel heaks kiidetud, kuid neid testitakse kliinilistes katsetes. Viie aasta taguste andmete kasutamisel me neid aga ei leidnud,'' tõi Ontario vähiuuringute instituudi juhtivteadlane Jüri Reimand näite.

Bioinformaatik märkis, et inimgenoomi kohta kogutud teadmuse hulk on viimaste aastatega kahekordistunud. Paksemaks on muutnud nii sõnaraamat, mis kirjeldab üksikasjalikult geenidega seotud protsesse, kui ka funktsioonid ise on osutunud mõnel juhul keerukamaks ehk neis osaleb arvatust rohkem geene. Piltlikult on vaja nende kirjeldamiseks rohkem sõnu.

Loe täismahus siit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.