Tallinn tahab muuta oktoobrist EMOde tööd

Põhja-Eesti regionaalhaigla EMO osakond.
Põhja-Eesti regionaalhaigla EMO osakond.

Märtsis pidi terviseametis toimuma koosolek, et arutada võimalusi erakorralise meditsiini koormuse vähendamiseks, kuid see jäi ära, kuna piirkondlikes haiglates oli käivitunud uus rahastamissüsteem ja andmed vajasid veel analüüsimist.

Erakorralise meditsiini koormusega hakkas tegelema ka Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuamet, mis plaanib muutusi juba oktoobrist.

Suurte haiglate erakorralise meditsiini osakonnad (EMO) on juba aastaid hädas suure koormusega. Kuigi rahvusvahelise kvaliteedistandardi kohaselt on kõik veel hästi – 95% EMOsse pöördumistest peaks lõppema nelja tunni jooksul lõpliku arstliku otsusega ja suurima koormusega regionaalhaigla EMOs oli eelmisel aastal keskmine aeg arstliku otsuseni 3,6 tundi, siis sisuliselt pole olukord sugugi hea.

Palju tuleb peremeditsiini patsiente
Põhja-Eesti Regionaalhaigla anestesioloogiakliiniku juhataja Valdo Toome sõnul on probleem eelkõige n-ö kergemate patsientide väga suures hulgas.
“Vaid kolmandik jõuab regionaalhaigla EMOsse kiirabiga ja koguni kaks kolmandikku inimestest tuleb ise. Praktika näitab, et isetulijatest ligi kolmandik pöörduvad murega, mida saaks väga hästi lahendada ka pereõde või perearst,” ütles Toome. Samuti pöördutakse tema sõnul EMOsse kõige sagedamini tööpäeviti kella 10 ja 19 vahel ning eriti suur koormus langeb esmaspäevale ning reedele.

Sama seis on ka teistes haiglates. Lääne-Tallinna Keskhaigla erakorralise meditsiini osakonna juhataja Anžela Popova ütles sel kevadel, et viimase viie aasta jooksul on neil EMO visiitide üldarv kasvanud 30 protsendi võrra, sh kiirabi poolt hospitaliseeritud patsientide arv 35 protsenti ja isepöördujate arv 60 protsenti. “Samas võib märkida, et perearsti saatekirjaga tulnud patsientide arv pidevalt kahaneb: viie aastaga on see arv vähenenud 17 protsenti,” ütles Popova.

Olukorra parandamiseks plaaniti märtsi lõpus kutsuda sotsiaalministeeriumis kokku arutelu, kuid paraku jäeti see koosolek ära, kuna alates selle aasta algusest on piirkondlike haiglate (TÜK ja PERH) EMOde rahastamine toimunud uutel alustel. “Kuna erakorralise meditsiiniga seotud teemad on väga olulised, siis otsustati, et haigekassa analüüsib esimese poolaasta andmete ja raviarvete põhjal uue rahastamise toimimist,” põhjendas koosoleku ära jäämist terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri. Tema sõnul peaks haigekassa esitama ministeeriumile oma analüüsi tulemused lähinädalatel.

Sellest aastast uued teenused
Haigekassa eriarstiabi paketi arenduse talituse juhi Tiina Satsi sõnul rakendusid sellest aastast kahes piirkondlikus haiglas uued erakorralise meditsiini teenused.

Uued teenused on liigitatud vastavalt käsitletava patsiendi triaažikategooriale (roheline ja sinine, kollane, oranž või punane). Vastavate teenuste hinnad sisaldavad kogu erakorralise meditsiini arstide tööjõukulu ja muid kulusid ning eraldi valvetasu erakorralise meditsiini arsti valve eest pole vajalik.
“Seega kajastavad uued teenused optimaalsemalt erakorralise meditsiini osakonna tööd,” ütles Sats.

EMOde töö on luubi alla võtnud ka Tallinna linnavalitsus. Nii kinnitas Tallinna sotsiaal- ja tervishoiuameti juht Ene Tomberg, et nad tahaksid alates oktoobrist hospitaliseerimise korda tõesti konkretiseerida. Et aga ees seisavad veel kohtumised haiglate EMOde ja kiirabi juhtidega ja perearstidega, on vara millestki täpsemalt rääkida.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.