Gripihooajal nakatub kolmandik ravipersonalist

Gripihooajal nakatub kolmandik ravipersonalist.
Gripihooajal nakatub kolmandik ravipersonalist.

Tervishoiutöötajate vaktsineerimise kohta ülevaate saamiseks viis terviseamet läbi sihtuuringu.

Euroopa Ühenduse Nõukogu soovituse kohaselt tuleb liikmesriikidel tõsta gripivastase vaktsineerituse taset riskirühmadesse kuuluvate inimeste seas.

Riskirühmade hulka liigitatakse eakad elanikud, kroonilisi haigusi põdevad inimesed ning tööalaselt ohustatud isikud. Viimaste hulka kuuluvad näiteks kõik tervishoiutöötajad, kes lisaks suuremale võimalusele ise nakatuda, võivad ohtu seada ka oma patsiente.

Sihtuuringu käigus kogus terviseamet andmeid gripivastase vaktsineerimisega hõlmatuse kohta Eesti tervishoiutöötajate seas.

Tabelid andmete kogumiseks saadeti välja Eesti Perearstide Seltsi ja haiglate liidu kaudu. Küsitlusperiood hõlmas ajavahemikku käesoleva aasta 22. märtsist kuni 5. aprillini.

Andmed edastati meile 21 394 tervishoiutöötaja kohta ja Tervise Arengu Instituudi andmetel oli 2014. aastal Eestis kokku 22 270 tervishoiutöötajat.

Esimese sihtrühma moodustasid kõik aktiivselt tegutsevad perearstikeskustesse kuuluvad tervishoiutöötajad. Vastused laekusid meile 88 protsendilt Eestis tegutsevatelt perearstidelt/perearstikeskustelt ehk 1958 tervishoiutöötaja kohta.

Vastamise protsent jäi tagasihoidlikumaks Tallinnas ja Harjumaal, kust laekus andmeid vastavalt 25% ja 35% perearstikeskustest.

Teise sihtrühma moodustasid aktiivravihaiglate tervishoiutöötajad, kokku 19 436. Tagasiside saime kõikidelt Eesti Haiglate Liitu kuuluvatelt haiglatelt.

Gripivastase vaktsineerimisega hõlmatus oli kõikide tervishoiutöötajate seas 25,7%, neist haiglatöötajate seas 24,4% ning perearstikeskuste töötajate seas 38,5%. Kõige kõrgem oli vaktsineerimisega hõlmatus arstide hulgas – 43,4%, hooldajate ja õendustöötajatele seas vastavalt 22,7% ja 21,8%.

Kõrgeim vaktsineerimisega hõlmatus arstide seas oli iseloomulik nii haiglatele kui ka esmatasandile.

Vaktsineerimisega hõlmatus haiglatöötajate seas varieerub nullist 45,2 protsendini. Haiglaarstide seas oli keskmine hõlmatus 42,3% õdede seas 20,7 ja hooldajate seas 21,9 protsenti, kusjuures maksimaalne hõlmatus arstide seas oli 61, õdede seas 40,9 ning 38,8% hooldajate seas (Tartu Ülikooli Kliinikum).

Vaktsineerimisega hõlmatus perearstipraksiste töötajate seas moodustab 38,5% varieerudes 81,8–19,7 protsendini. Eesti keskmine hõlmatus perearstide hulgas oli 48,9%, pereõdede seas 36,9%, hooldajate seas 11,5%. Maksimaalne hõlmatus arstide seas oli 92%; õdede seas 85,4% (Lääne-Virumaal) ning 57% hooldajate ja muude töötajate seas (Läänemaal).

Õdede ja hooldajate madalamat vaktsineerimisega hõlmatust, eriti haiglates (vastavalt 20,7% õed ja 21,9% hooldajad ) võib lugeda murekohaks, kuna õed ja hooldajad puutuvad rohkem kokku patsientidega ning võivad nakkust patsientidele teadmatult ja tahtmatult edasi levitada.

Ameerika Ühendriikides California osariigis tehtud uuring näitas, et gripihooajal haigestus grippi iga kolmas tervishoiutöötaja ning nendest kolm neljandikku ravis ja hoolitses patsientide eest haigena. Ühendkuningriigis Glasgow linnas tehtud uuring näitas, et pooled grippi haigestunud tervishoiutöötajatest ei pööranud tähelepanu sellele, et nad on nakatunud.

Tervishoiutöötajatest nakatuvad paraku kõige sagedamini õendustöötajad. Grippi haigestunud/nakatanud töötajad võivad nakkust patsientidele teadmatult edasi levitada, kuna haiguse kulg võib olla sageli (kuni 30%) kerge või asümptomaatiline. Suurimas ohus on intensiivravi osakondade patsiendid.

Gripi vastu on vaktsineeritud Eestis 1,1 protsenti elanikkonnast, sealhulgas 5499 tervishoiutöötajat. Vaktsineerimisega hõlmatus ilma tervishoiutöötajateta moodustab 0,7% elanikkonnast.

Lisa kommentaar

  • Olga Sadikova
    terviseameti gripispetsialist

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.