Kannus: edasiliikumine kulgeb visalt

EÕLi juht Anneli Kannus.
EÕLi juht Anneli Kannus.

Palga- ja töötingimuste läbirääkimised on pooleli. Kõik osapooled, kes täna läbirääkimistes osalevad, ootavad riigilt otsuseid.

Otsuseid, mis ei lahendaks vaid ühe eelarveaasta lõikes tekkinud probleeme, vaid tagaks tervishoiusüsteemi jätkusuutlikkuse pikemas perspektiivis.

2005. aasta uuring näitas, et tänaseni kehtiv tervishoiusüsteemi rahastamine pole jätkusuutlik. Viimased viis aastat on tervishoiutöötajad seda meelde tuletanud ja pööranud tähelepanu tervishoiusüsteemi kitsaskohtadele. Viimasel paaril aastal räägivad sama ka OECD jt väliseksperdid.

Meie tervishoiusüsteem on efektiivseim Euroopas ehk "sissepandud raha eest saame kõige rohkem". Palju sellest efektiivsusest saavutatakse täna tervishoiutöötajate arvelt. Üha olulisemaks muutub tervishoiutöötajate enda tervis.

Ülekoormus, täitmata ametikohad, töö- ja puhkeaja seaduse sätete rikkumine ning vastutuses "hallid alad", ei saa lõpmatult jätkuda. Jaanalinnu kombel pea liiva alla pistmine, mida on tehtud juba aastaid, ei ole enam võimalik.

Juba eelmise tervishoiutöötajate streigi ajal räägiti tervishoiutöötajate ülekoormusest. Tänaseks on vaid pisut suurendatud õdede väljaõppearve, mis perspektiivis ei taga ikka veel Eestile vajalikul arvul tervishoiutöötajaid.

Tervishoiutöötajate keskmine vanus tõuseb ning on jõudnud mitmetes valdkondades kriitilise piirini, pensioniikka jõudnud ei tööta enam üle ühe koha koormuse, vaid pigem isegi osakoormusega.

Kui me tahame patsientidele parimat, siis tuleb lisaks haiglaravile veelgi enam tähelepanu pöörata ka kodustele ravivõimalustele ning krooniliste haigete toetamisele. Kui me tahame parimat Eestile koos meie inimestega, siis tuleb pöörata kogu tervishoiusüsteemi - panustada enam ennetusele, panustada tervishoiutöötajate töötingimuste parandamisele (sh koormuste, töö- ja puhkeaja, täienduskoolituse küsimused) ning jah, tõsta ka tervishoiutöötajate palka.

Täna on tervishoiutöötajatel kehtiv kollektiivleping ja seega - aasta lõpuni valitseb töörahu.

Samal teemal 11.10 Meditsiiniuudiste paberlehes.

Lisa kommentaar

  • Anneli Kannus
    Eesti Õdede Liidu president

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.