Ülemiste hingamisteede viirushaiguste hooaeg on alanud

Nohu.
Nohu.

Alates oktoobrist ehk aasta 40. nädalast algab uus gripihooaeg, mis kestab järgmise aasta 20. nädalani, teavitas terviseamet täna.

Sel ajavahemikul jagab terviseamet iganädalaselt infot hingamisteede viirusnakkustesse haigestunute ja ringluses olevate viiruste kohta.  

Gripihooaja esimesel ehk 40. nädalal (3.–9.10.) haigestus ülemiste hingamisteede viirusnakkustesse 3151 inimest, see on 100 000 elaniku kohta 239,9 inimest.

Haigestunute arv oli 8% võrra väiksem möödunud aasta ja 18% võrra väiksem 2014. aasta  sama ajaperioodiga võrreldes. Üle 44% haigestunutest olid lapsed. Nakatunute arvu osas maakondade lõikes suuri erinevusi ei ole.

Haigestumine oli seotud põhiliselt rinoviirusega. Rinoviirustega nakatanule on iseloomulik aevastamine, nohu, vahel ka valulik kurk. Lastel võivad lisanduda köha ja palavik. Haigus põetakse läbi reeglina kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta.

Gripitaolisi haigestumisi registreeriti möödunud nädalal (40. ndl) 98 korral. Gripiviiruse levikut elanikkonna seas ei ole veel täheldatud, laboratoorselt kinnitati  septembri algusest kaks A gripiviirust.

Just praegu on õige aeg end gripi vastu vaktsineerida, rõhutab terviseamet tänases teates. Gripivaktsiin on ohutu ega põhjusta grippi haigestumist. Vaktsineerimise järgne haigestumine mõnda teise respiratoorsesse nakkusesse on juhuslik kokkulangemine, kuna respiratoorseid viirusnakkusi põhjustavaid viirusi on kümneid. 

Vaktsineerimine hoiab 30-70% efektiivsusega ära pneumooniat ja hospitaliseerimist ning kuni 75% efektiivsusega surmajuhte üle 65 aasta vanuste või kroonilisi haigusi põdevate inimeste hulgas.

Gripp on tõsine nakkushaigus ja selle järgsete tüsistuste ravi võib kesta nädalaid või lõppeda ka surmaga.

Eestis haigestus eelmisel hooajal hinnanguliste arvestuste järgi grippi 70 000 kuni 75 000 inimest. Raske gripi või gripiga seotud pneumoonia tõttu hospitaliseeriti 970 inimest. Intensiivravi või reanimatsiooni vajas 69 inimest, 20 inimest suri grippi tõttu.

Eriti tõsiselt peaks vaktsineerimisele mõtlema vanemaealised (65+) ja inimesed, kes puutuvad kokku vanemaealistega või need kes põevad kroonilisi haigusi.

Vaktsineerimine on tasuline ja toimub teenuseosutaja poolt kehtestatud hinnakirja alusel.

Varasemate aastate haigestumise statistikaga saad tutvuda SIIN.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.