Uus vöötohatise vaktsiin on paljutõotav

Vöötohatise vaktsiin Zostavax
Vöötohatise vaktsiin Zostavax

Järgmisel aastal oodatakse turule uut vöötohatise vaktsiini, mille tõhusus läheneb sajale protsendile.

Soome arstide leht Mediuutiset kirjutas värskes lehes, et ajakirjas New England Journal of Medicine (NEJM) ilmunud uuringu tulemused on mõjukad.

Alla 70aastaste vaktsineerimine annab kaitse 97% ulatuses. Üldiselt loetakse ravimi mõju heaks, kui tulemus on 90%. Küsimus on Varicella Zoster-bakteri glükoproteiin Ed sisaldavas vaktsiinis, kus on olemas ka adjuvant. Vaktsiini uuriti üle 50aastaste inimeste peal, Soomest osales uuringus u 3000 inimest Tampere ülikooli 11 uuringukliinikust. Praegune vöötohatise vaktsiin Zostavax sisaldab elavat viirust. Seetõttu ei tohi seda kõikidele patsientidele manustada. „Uut vaktsiini võib teha kõikidele. Sellele lisaks on sel nii hea kaitse kui üldse ühel vaktsiinil olla võib,“ kommenteeris Tampere ülikooli vaktsiiniuuringute keskuse juht professor Timo Vesikari. Tema hinnangul võiks uus vaktsiin olla saadaval järgmisel aastal. Samas ei ole ka Soomes lähitulevikus reaalne, et see lisataks riiklikku vaktsineerimiskavasse. Seni pole sinna pääsenud ka näiteks tuulerõugete vaktsiin.

Eestis on see vaktsiin vähenähtav

Vöötohatise vaktsiini Zostavaxi ei näi Eestis müügil olevatki, kuna ravimiinfo.ee selle kohta midagi ei näita. Selgub, et Zostavax on Eesti ravimiametis siiski registreeritud ja tal on müügiluba alates 19.05.2006 (uuendatud 24.03.2011). „Vaktsiin on näidustatud vöötohatise ja vöötohatise järgse neuralgia ennetamiseks 50. aastastel ja vanematel inimestel. Vaktsineeritakse vaktsiini ühe annusega. Vaktsiini ei kasutata nende haiguste ravimiseks,“ selgitas terviseameti epidemioloogianõunik Kuulo Kutsar. Vaktsiini tootja on Merck Sharp & Dohme Corp ja selle müügiloa hoidja Eestis on Sanofi Pasteur MSD.

„Eesti ravimiinfost aga tõepoolest ei leia Zostavaxi, sest selle müügiloa hoidja ei ole sellega apteegivõrku varustanud meile mitteteadaoleval põhjusel - võib arvata, et väikese nõudluse tõttu. Täpsemat põhjust peaks teadma ravimiamet ja muidugi vaktsiini müügiloa hoidja. Kuna Zostavaxi Eesti ravimiturul ei ole, siis ei ole meil andmeid ka selle kasutamise ulatuse ja hinna kohta.“ Lisas Kutsar.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.