Galerii: globiinilukk pälvis Rootsis innovatsioonipreemia

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse (TerviseTAK) uudne meetod vereproovide analüüsimiseks pälvis Rootsi Äriauhindade konkursil 2016. aasta tehnoloogilise innovatsiooni auhinna.

Uudne geenitehnoloogia meetod GlobinLock® võimaldab analüüsida vereproove senisest 30 korda odavamalt ja 10 korda kiiremini, kui praegused turul olevad meetodid.

„Globiinilukk võimaldab kasutada vereproovidest palju enam infot. Proove on juba kogutud paljudesse geenipankadesse ja võetakse iga päev patsientidelt. Nii võib see meetod lõpptulemusena mõjutada miljonite inimeste heaolu,“ selgitas Kaarel Krjutškov, TerviseTAK-i juhtivteadur ja globiiniluku üks arendajatest.

Vereproovide analüüsi peamine takistus on punased verelibled ning globiini RNA. Kahte selleks loodud sünteetilist DNA ahelat kasutav Globiinilukk „vaigistab“ punavereliblede globiini RNA vahetult enne analüüsi tegemist. Sellega ei sega massiivne globiini RNA olemasolu edasist analüüsi ning võimaldab uute biomarkerite avastamist või jälgimist vereproovidest.

Konkureeriv globiini välja püüdmise meetod võtab aega 90 minutit. Globiiniluku meetod vajab vaid kümme minutit. Seniste meetoditega on ühe analüüsi hind vähemalt 30 eurot, kuid globiinilukuga alla ühe euro.

GlobinLock® meetod on välja arendatud Tervisetehnoloogiate Arenduskeskuse, Karolinska Instituudi (Rootsi) ja Tartu Ülikooli teadlaste koostöös.

Tervisetehnoloogiate Arenduskeskus AS on teadusuuringutele ja tootearendusele keskendunud biotehnoloogiafirma, mille peamisteks tegevusvaldkondadeks on personaalmeditsiin, ravimiarendus ja reproduktiivmeditsiin nii humaan- kui ka veterinaarmeditsiini alal.

Galerii auhinnatseremoonialt on leitav siit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.