Doktoritöö: alkoholi tarbimist mõjutavad geenid, sünniaegne keskkond ja suhted

Alkoholi tarbimist mõjutavad geenid, sünniaegne keskkond ja suhted.
Alkoholi tarbimist mõjutavad geenid, sünniaegne keskkond ja suhted.

Alkoholi kuritarvitamine on üks peamistest ennetatavate surmade ja terviserikete põhjustajatest.

Tartu ülikooli doktorant Mariliis Vaht uuris 16. novembril kaitstud doktoritöös geneetika ja keskkonna mõju alkoholitarbimisele ja leidis, et lisaks geneetilistele eelsoodumustele mõjutab probleemset alkoholitarbimist ka periood, millal inimene sündinud on, kirjutab ERRi Novaator.

Mehed tarvitavad alkoholi ning kogevad alkoholiga seotud probleeme enamasti rohkem kui naised. Nii selgus ka doktoritööst – poisid alustasid alkoholi tarvitamisega varem ning tegelesid sellega sagedamini kui tüdrukud. Selle tulemusena oli ka noores täiskasvanueas tunduvalt rohkem alkoholi kuritarvitamisega hädas olevaid mehi kui naisi.

Alkoholiprobleemide kogemise tõenäosust tõstsid ka stressirikkad elusündmused ning halvad suhted kodus ja koolis.

"Analüüsides geenide mõju alkoholitarbimisele, leidsime, et probleemset alkoholitarbimist ennustasid just sellised geneetilised eripärad, mis olid seotud madalama stressitaluvuse ja suurema avatusega keskkondlike mõjude suhtes. Seosed ei olnud aga üleüldised ja sõltusid suures osas sünnikohordist – perioodist, mil inimene sündinud oli," selgitas Vaht.

Seega võib inimesel alkoholi tarbimiseks esineda geneetiline soodumus, kuid vähese keskkondliku stressi puhul ei pruugi probleemset tarbimist kujuneda.

Pikemalt Novaatori veebilehelt.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.