Õendusteenuse pakkujad läbimurde ootuses

Deniss Boroditš
Deniss Boroditš on seisukohal, et haigekassa lepingud tuleks riigihankele panna

Riigikogu reformierakondlasest liige Deniss Boroditš tegi oktoobri keskel toimunud riigihangete seaduse eelnõu töögrupis ettepaneku, mille kohaselt hakkaks Eesti Haigekassa korraldama ravi rahastamise lepingu sõlmimiseks riigihankeid.

Deniss Boroditš põhjendas oma ettepanekut sõnadega, et praegu võib haigekassa meie kõigi raviraha jaotada oma äranägemise järgi, konkursivabalt ja läbipaistmatult ning raviteenuste riigihangete seaduse alla viimine seaks sisse kontrolli haigekassa lepingumahtude jaotamise üle. „Suure suva ja otsustusvabadusega harjunud haigekassa püüab praeguse segase süsteemi allesjäämise eest võidelda, kuid minu hinnangul väärivad Eesti patsiendid ja tervishoiusüsteem selgust ja õiglaseid otsuseid,“ ütles Boroditš. Samuti viitab ta praeguse rahastamise regulatsiooni vastuolule Euroopa Liidu riigihankeõigusega. Boroditši sõnul tuleb lähemas tulevikus riigihangete seaduse alla viia kogu tervishoiuteenuste rahastamine, kuid pilootprojektina võiks selle kohe käivitada statsionaarse õendusabiteenuse hankimisel. Õendusabiteenuse pakkujad on aastaid soovinud praeguse korra muutmist ja ka haigekassa kohtusse kaevanud, kuigi tulutult.

Hiiu Ravikeskuse juht Kaidi Vainola sõnul toetab Õendusabi Asutuste Liit  Deniss Boroditši ettepanekut igati. Vainolasõnulon hankemenetluste abil võimalik tagada, et avaliku sektori rahalisi vahendeid kasutatakse kõige tõhusamalt.  „Konkurentsi ära kasutamine, teeks süsteemi läbipaistvamaks ja tagaks seeläbi ka selge kokkuhoiu ning kõrgema kvaliteedi,“ on Vainola veendunud. Ta lisab, et rahastuslepingute sõlmimine puudutab oluliselt ka iga patsiendi õigusi, kuivõrd rahastamiseks vajalikud vahendid saadakse läbi erinevate tasude ja maksude patsientidelt. Selline menetlus ei saa Vainola hinnangul olla subjektiivne ja toimuda ilma reegliteta üksikute isikute suva järgi. 

Haigekassa ei nõustu ei muudatusettepaneku ega selle esitamise selgitustega ja on omalt poolt esitanud terve rea vastuväited. Esiteks pole Eestis kehtiv tervishoiu rahastamise regulatsioon haigekassa kinnitusel vastuolus Euroopa Liidu riigihankeõigusega, sealhulgas riigihangete seadusega ülevõetavate direktiividega. Teiseks leiab haigekassa, et eriarstiabi rahastamise valimatu allutamine riigihankeõigusele ei võimalda viia ellu tervishoiupoliitilisi otsuseid ega tagada tervishoiuteenuse kui elutähtsa teenuse toimepidevust. Siinkohal viitab haigekassa kodaniku põhiseaduslikule õigusele tervise kaitsele ja põhimõttele, et haiglavõrku kuuluvate juriidiliste isikutega ravilepingute sõlmimisel ei pea haigekassa korraldama valikumenetlust. Samuti on kohus pidanud õigeks HVA haiglate eelistamist.

Pikk leping ainus motivaator öövalveks 

Haiglate liidu juht Urmas Sule leiab, et ööpäevaringset valvet tagavate HVA haiglate eelistamine on õigustatud. „Haiglatel on ainuke täiendav ressurss, millega ööpäevaringset valmisolekut tagada, pikema perioodi peale garanteeritud leping. Rahaliselt ükski hind valmisoleku kulusid ei kata,“ selgitas Sule. Ta tõi näiteks omaaegse metanooli tragöödia, mis Pärnu Haigla jaoks tähendas vägagi tõsist majanduslikku kahju. Selline risk lasub kõigil HVA kuuluvatel aktiivravi haiglatel. 

Sule leiab, et ettepanekuga viia tervishoiuteenused riigihankele, püütakse teemat lihtsustada. „Üks asi, millest tuleb aru saada on see, et vabariigi valitsuse poolt kehtestatud tervishoiuteenuste loetelu on üksikute manipulatsioonide ja teenuste hinnakiri, kuidas neid raviarveteks vormistada,“ selgitas Sule. Ta lisas, et tervishoiuteenus ei ole piiratud ega seotud nende hindadega.  Tänagi on selgelt paika panemata, mis asi ikkagi tegelikult on üks haigusjuht, kust see algab ja millega lõpeb.

Sule sõnul on praegu üle maailma ja ka Eesti tervishoius käimas protsessid, mis suurendavad tervishoiuteenuste integratsiooni. „Mina ei näe seda varianti, et riik võtaks inimeste eest üksikute teenuste riigihankega ostmise enda peale. Paberi peal on kõik võimalik. Reaalselt tähendaks aga seda, et integreeritud tervishoiumudel lõhutakse,“ leidis Sule.

Integratsioon ei puuduta Sule sõnul ainult esmatasandi ja eriarstide ning erialade omavahelist vahelist sidumist, vaid ka teisi seotud teenuseid – nagu näiteks rehabilitatsioon, sotsiaalteenused jne. Integreeritud tervishoiumudeliga püütakse saavutada vastupidist efekti –  juhtida tervishoiusektorit paremini läbi selle, et inimesele ühelt poolt pakutakse kompleksemaid teenuseid ja teisalt püütakse ressursse sisemiselt ringi jagada selleks, et abivajajatele tegelikult vaja minevaid teenuseid pakkuda. Koordineeritud eriarstiabi, perearstiabi ja õendusteenuste pakkumine on kindlasti riigile ka tervikuna odavam ja tagab inimkeskse patsiendikäsitluse. „See on eesmärk, mida tegelikult hea tervishoiukorraldusega tahetakse saavutada.  Julgen väita, et läbi kirjeldatud riigihangetel baseeruva teenusehanke mudeli saab seda eesmärki olema põrgulikult keeruline, kui mitte võimatu saavutada“ on Sule seisukohal.

 

Eesti Õendusabi Asutuste Liidu eesmärk olukorda muuta

Kaitsmaks Eestis õendusabiteenust osutavate asutuste majanduslikke ja ühiskondlikke huve asutasid SA Hiiu Ravikeskus ja Benita Kodu AS Eesti Õendusabi Asutuste Liidu (EÕAL). EÕAL-i lühemaajaline eesmärk on saavutada 2018. aasta haigekassa järgmise valiku perioodi läbiviimise ajaks olukord, kus haigekassa lähtuks seadusest tulenevalt kõikidel lepingu kehtivuse aastatel läbipaistvuse, võrdse kohtlemise ja konkurentsi kaasamise printsiipidest ning vastavad alused oleksid selgelt sätestatud ka ravikindlustuse seaduses.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.