Multitalent Madis Veskimägi

Perearst Madis Veskimägi
Perearst Madis Veskimägi

Meditsiinimõjutaja teise koha pälvis Meditsiiniuudiste lugejatelt tänavu Tõstamaa perearst Madis Veskimägi. Raske on loetleda kõiki tema oskusi ja huvisid, neid on nii palju.

Perearstist multimees Madis Veskimägi ravib inimesi, parandab maailma ja tunneb elust rõõmu

Millise märksõna Te lõppevale aastale annate?
Tõehetk - meie meditsiinikorraldus on vastuoluliselt rahastatud, mistõttu kogu süsteem toimib rohkem äriloogikast kui mõistuspärasusest lähtudes. Perearstide rahastamine on pearahapõhine, kitsama eriala spetsialistidel aga teenusepõhine. Perearstidel on veidi mugavam (tulusam), kui tegeletakse suunamisega, eriarstidel aga on rahaliselt mõtekam tegeleda hästi paljude probleemidega, rahastatakse neid ju n-ö tüki pealt. Tulemus on see, et 60% patsiente suunatakse perearsti poolt edasi ja 60-75% kitsama eriala arsti patsientidest saaksid oma probleemi hästi lahendatud juba esmatasaandil. Rahastamise vastuolulisus halvendab ka arstide omavahelisi suhteid ja usaldust. Kannatavad kõik - eeskätt patsient, meedikute hingerahu ja töörõõm ning maksumaksja. Ja veel üks tõehetk - ametkonnad peaksid selle eest seisma, et esmane uuringute võimalus oleks kättesaadav ka maapiirkonnas. Või vähemalt toetama meedikuid, kellel on midagi, mis töötab ja end õigustab, ning leidma lahendusi tegevuse jätkamiseks. Päris kindlasti ei tohi ametniku jõuvõtetega tegevust hävitada ja ähvardada arsti 48tunnise arestiga.

Kelle käes on see võluvits, mis tervishoiuprobleemid lahendaks ja mis ta sellega tegema peaks?
Usun rahva ja poliitikute-riigikogulaste tervesse mõistusesse. Algatus peaks tulema rohujuuretasandilt, seda peab faktidega kinnitama ja neutraalne otsustajate kogu peaks andma oma heakskiidu. Algatuseks on mõistlik teha ühes piirkonnas pilootprojekt ja reaalselt hinnata tulemust, ning siis otsustada edasine tegevus. Rõhutan sõna neutraalne. Kui selles rühmas on näiteks kolm haiglajuhti ja kaks perearsti, siis otsused ei ole neutraalsed, vaid vildakad. Püüaks esialgu olemasolevat rahalist, ajalist ja tööjõuressurssi paremini kasutada, siis hakkaks otsima lisarahastust.

Kuidas jäite suvel Tõstamaal korraldatud tervishoiu mõttetalgutega rahule? Kas midagi on ka reaalselt liikuma ehk muutuma hakanud?
Kena oli tõdeda, et rohujuure tasandile saabus auväärt seltskond, kes kuulasid ja mõistsid ning lubasid lahendusi. Reaalselt ei oota tänases õigusruumis kiireid muutusi, kuna seadusemuudatuse protsess on lihtsalt väga pikk. Nagu eelpool märkisin, kipub rahavõim varjutama mõistusejõu. Riigikogus on esindatud jõulisemalt haiglate huvid, jäetakse otsustajatele mulje, et päris meditsiin ongi haiglas. Fakt on see, et meeskonnatöö, käepärase diagnostika ja protseduuride võimekusega saab esmatasandil lahendada edukalt 80-90% patsientide probleemid ja leida need, kelle probleemi lahendamine vajab põhjendatud edasisuunamist.

Millal loodate oma röntgeniaparaadi taas kasutusele saada?
Karta on, et sellega läheb aega. Võib juhtuda, et ei kannata nii kaua oodata ja peab n-ö trikitama nii nagu õigusruum seda võimaldab ja ka soosib. Isiklikult arvan, et asjad peavad mitte õiged näima, vaid õiged ka olema.


Palun loetlege oma hobisid. Sinna kuulub nüüd vist ka lendamine...
Hobisid on mitmeid. Pean vaatama fakti- sünniaastat ja "diagnoosima" endal keskiga. Selle ea hädade ennetus on aga millegi uue õppimine ja kunagiste unistuste elluviimine. Tööalaselt puutun kokku inimestega, seega puhkuseks on need hetked, kui saan olla rahvast veidi eemal. Matkamine, purilaud ja purjetamine, jalgrattasõit, saladuskatte all ütlen ka motovarju ja väikelennuki saladuste õppimine. Eks siin on ka paras annus ekstreemsust ja riski. Kõige ilusa ja huvitava talletamine pildis, sõnas ehk siis kirjutamine, foto ja videograafia. Kõik me peame sööma, nii on kokkamine üks hobidest, ja seda nii teiste kui ka enda rõõmuks. Ja veel. Lastelt, kes hakkasid käima muusikakoolis, sain ühe pisiku. See on rõõm pillimängust. Õpin flööti ja kitarri, aluseks on õige rütm ja õige pikkusega nootide esitamine. Muidugi võib see näida tobe või mõttetu, aga see teeb suurt rõõmu, kui olen võitnud tüki oma isiklikust mugavusest, harjutanud nädalaid mõnda sõrmede kombinatsiooni ja ta-ta-ti-ti-ta-ta-i-ti-ta tulevad õigesti välja. Eriti vahva on see, kui saab kellegagi kokkumängu harjutada, kui kõik sujub, on see tõeline õnnetunne ja kõik maine kahvatub selle kõrval.

Kuidas te kõige jaoks aega leiate?
Tööalaselt on võtmesõnaks ehk meeskonnatöö - kõike ei pea tegema ainuisikuliselt, vaid kõik teevad, kaasa arvatud patsient. Vahest ka halva kõlaga sõna multitasking, ehk mitme asja paralleelselt tegemine. Multikeetja teeb süüa, maasoojuspump kütab maja, mina samal ajal väntan treeningpukil 25 km ja vaatan arvutist dokfilme. Lapsi muusikakooli viies ja oodates saab kaugtööna paberitöö korda ajada. EMO valved on tegelikult suurepärane koolitus ja psühhoteraapia. Suhtlemine teiste kolleegidega, naljatlemine, uudiste vahetamine, maailmaasjade arutamine. Erinevad tegevused, põnevad ja vähem põnevad, vajalikud, kuid mitte nii meeldivad tuleks panna õigesse ritta, et kõik saaks tehtud ja ise oleksin ka rõõmus.

Millised eesmärgid või mõtted on teil järgmiseks aastaks?
Eesmärke on mitmeid, kuid mul ei ole kombeks nendest väga avalikult rääkida. Nii et, las need jäävad enda teada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.