Pretsedent: Soodustusest ilma jäämine viis ravimitootja kohtusse

Ravimitootja Boehringer Ingelheim polnud eelmise aasta lõpul rahul sotsiaalministeeriumi otsusega heita soodusravimite nimekirjast välja nende hüpertooniaravimi MicardisPlus, mille hind ületas tunduvalt toimeainele kehtestatud piirhinda.

Ravimitootja oli enda kinnitusel valmis vastavalt ministeeriumi ootustele korduvalt hinda langetama, kuid ravim arvati aasta lõpus siiski loetelust välja. Kuna Boehringer Ingelheimi esindajad pidasid ministeeriumi põhjendusi ebaselgeks ja subjektiivseteks pöördus firma kohtusse, kust sai esialgse õiguskaitse ning ministeerium sai kohustuse hoida ravimit vaidluse ajal soodusravimite nimekirjas.

Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna peaspetsialist Katrin Puderselli sõnul on tegemist esmakordse juhtumiga, kus ministeerium kaevatakse kohtusse põhjusel, et ravim on soodusravimite loetelust välja arvatud. Seni on mõned korrad kohtu poole pöördutud seetõttu, et ravimit pole nimekirja arvatud, kuid sedagi tulutult. Ministeeriumile on tehtud tehnilisi märkusi, kuid pole kästud ravimile soodustust anda.

Saadaval mitmed analoogid
Puderselli sõnul oli ravimi MicardisPlus soodustuselt välja arvamine tingitud ebaproportsionaalselt kõrgest hinnatasemest teise sama toimeaine ja manustamisviisiga ravimitega võrreldes. “Ravimipakendi jaehind käibemaksuga on ravimiinfo.ee andmeil 11,06 eurot ja piirhind 4,48 eurot, kasutajaid oli haigekassa 2016. aasta I-III kvartali statistika põhjal 9158,” ütles ta. Ta lisas, et otsest kokkuhoidu haigekassale selliste ravimite soodustuse alt väljaarvamine ei anna, kuna soodustus kehtib vaid piirhinnani ja seda ületav osa tuleb tasuda patsiendil.

“Küll aga suunab kallima ravimi soodustuselt välja arvamine vähemasti enamiku patsiente soodsamate alternatiivide valikule, mis vähendab omaosalust ravimite ostmisel,” selgitas Pudersell. Tema sõnul suureneb sellest ka geneeriliste ravimite turupotentsiaal. Konkreetsele ravimile on geneerilisi preparaate saadaval viis erinevat nimetust. Sõltuvalt preparaadist on hinnavahe kahe- kuni kolmekordne.

Kohtuvaidlus on pooleli
Kuna kohtuvaidlus on pooleli, ei soovi ravimitootja Boehringer Ingelheimi kaitsja vandeadvokaat Piret Blankin detailidesse laskuda. “Saan siiski kinnitada, et pärast põhjalikku kaalumist oli Boehringer Ingelheim nõus ministeeriumi poolt 8. detsembril 2016 nõutud hinnaga, mis on oluliselt madalam kui ravimi kahekordne piirhind (senise praktika kasutatud kriteerium). Seejärel taganes ministeerium esialgselt nõutust ja arvas MicardisPlusi siiski soodusravimite loetelust välja,” kommenteeris Blankin. Ta lisas, et soodusravimite nimekirjast väljaarvamise kriteeriumid peaksid olema õiglased, ettenähtavad ja üheselt mõistetavad. “Antud juhul see nii ei olnud,” ütles Blankin.
Varem on Blankin Meditsiiniuudistele öelnud, et detsembris toimunud kohtumisel tegi ministeerium ravimitootjale ettepaneku tulla ravimi hinnas alla konkreetsele tasemele, millega tootja nädal hiljem ka nõustus.

Vaid päev hiljem esitas ministeerium ikkagi uue hinnalangetamise nõude. Juba sellele järgneval tööpäeval otsustati MicardisPlusi haigekassa ravimite loetelust siiski välja arvata.
Blankini sõnul kehtib esialgne õiguskaitse 30 päeva ja enne selle lõppemist otsustab kohus selle pikendamise kuni kohtuotsuse jõustumiseni.

 

Kommentaar:
Uus nõue tuli juba päev hiljem
Piret Blankin, Derling OÜ partner ja vandeadvokaat

Ministeerium tegi 8. dets 2016 toimunud kohtumisel ettepaneku tulla ravimi hinnas alla konkreetsele tasemele, millega ravimitootja 15.12.2016 ka nõustus. Vaid päev hiljem esitas ministeerium taas uue hinnalangetamisnõude. Juba sellele järgneval tööpäeval otsustati MicardisPlusi haigekassa ravimite loetelust siiski välja arvata.

Eesti Haigekassa ravimite loetelu muutmise kord ning kriteeriumidele vastavuse hindajad on kehtestatud sotsiaalministri 08.12.2004 määrusega nr 123. Selle määruse § 27 lg 4 kohaselt peab ravimi ravimite loetelust väljaarvamise vajalikkust põhjendama lähtudes ravikindlustuse seaduse § 43 lõikes 2 sätestatud kriteeriumidest. 

Üks seaduses sätestatud kriteerium on ravimi kasutamise majanduslik põhjendatus. Seda kriteeriumit ei ole õigusaktidega oluliselt täpsemalt sisustatud. Seni on lähtutud ravimikomisjoni praktikast, mille kohaselt võib Eesti Haigekassa ravimite loetellu kantud ravimi loetelust välja arvata, kui ravimi hind ületab rohkem kui 2 korda piirhinda. Antud juhul oleks MicardisPlus hind ületanud piirhinda vaid umbes 1,5kordselt.

Tasub teada:
Loetelust välja arvamiseks on neli põhjust

Eesti Haigekassa ravimite loetelu ja ravimite piirhindasid muudetakse neli korda aastas ja võimalikud väljaarvamise põhjused on järgmised:
1. ravimi müügiloa ja/või turustamise lõpetamine (müügiloa hoidja esindaja teatel);
2. ravimi muutumine käsimüügiravimiks (ravimiameti või müügiloa hoidja esindaja teatel);
3. ravimi hinnakokkuleppe lõpetamine ja võrdlusriigi piirhinna kehtestamine, lähtuvalt ravikindlustuse seaduse § 45 lõikest 51;
4. ravimi ebaproportsionaalselt kõrge hinnatase alternatiivide hindadega võrreldes (sama toimeaine ja manustamisviisiga ravimid või alternatiivsed samaväärse toimega ravimid).

Allikas: sotsiaalministeerium

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.