Uuring: 16,2% meesarstidest suitsetab

Arstide suitsetamisest ja nende tööst patsientide suitsetamisest loobumise teemal rääkis konverentsil "Kliinik 2017" Tartu ülikooli rahvatervishoiu eriala magistrant Liis Lohur.

Enne II maailmasõda oli arstide suitsetamise tase kõrgem tavasuitsetajatest. Aja möödudes hakkasid arstid terviseriske mõistma ja arstide suitsetamine hakkas vähenema, rahva hulgas vastupidi muutus suitsetamine levinumaks. Enamikes arenenud riikides on hakanud ka rahva hulgas suitsetamine vähenema.

Arstide suitsetamist on uritud -1978, 1982 ja 2002 ja lisaks käesoleva uuringu tulemus.

Uuringu aluseks on 2014. postiküsitlusuuringul. Uuringusse kaasati tervishoiutöötajate registrisse kantud ja töötavad arstid ja hambaarstid.

Küsiti sotisaaldemograafiliste tunnuste, hoiakute jms kohta. Valim oli 5666 inimest, vastamismäär oli 53,1%. Valmisse kuulusid kuni 65-aastased töötavad arstid, mehi oli 409 ja naisi 1930.

Suitsetamise levimus oli meesarstide hulgas oli 16,2% ja naisarstidele 6,4%.

Ametite üldises võrdluses suitsetamine oluliselt ei erinenud. Selgus, et hambaarstid ja eriarstid suitsetavad mõnevõrra rohkem, kui perearstid.

Uuriti ka, kui tihti küsitakse patsientidelt suitsetamisharjumuse kohta. Kõige rohkem küsivad patsiendilt selle kohta perearstid ja mittesuitsetajad.

Samuti hindasid arstid enda teadmisi patsiendi suitsetamisest loobumiseks nõustamiseks - kõige enam on selleks valmis perearstid, kõige vähem hambaarstid.

Peamised tegurid, miks ei ole arstidel aega pöörata tähelepanu patsiendi suitsetamisest loobumisele: ajapuudus ja uskumus/arvamus, et patsiendi suitsetamist ei suudeta mõjutada, samuti, et ei soovita sekkuda patsiendi privaatsusesse.

Magistritöö sellel teemal on leitav siit:

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.