Maris Jesse sotsiaalmeedias: usaldamatus lämmatab

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse.
Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse.

Eile alustatud mõttelõngas sotsiaalmeedias ütleb oma sõna ka sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse ning arutelu muutus üldisemaks - puudutades meditsiinisüsteemi üldiselt..

"Seda, kas usute või ei usu, otsustage ise, minu vaatenurgast lugu selline - olen öelnud enne seda kui SoMi tööle läksin ja olen öelnud seda SoM asekantslerina korduvalt ja korduvalt, et tervishoid vajab raha juurde (mis tähendab ka kohustust seda hästi kasutada).

Ossinovski on korduvalt öelnud, et tervishoid vajab lisaraha ja esimese tervisevaldkonna eest vastutava ministrina viimase 10 aasta ministrite seast viis ta ettepanekud suvel 2016 valitsusse ja teeb seda sel kevadel uuesti.

Mis motiivid küll peaksid tal või minul olema Eesti Haiglate Liidu juhi ründekampaania korraldamiseks??? Mõelge natuke!!! See usaldamatuse õhkkkond, mis tervishoius on välja kujunenud, lämmatab ..." kirjeldas Maris Jesse enda mõtteid.

Nõmm: politiikud on kaugenenud

Maris Jessele vastab meditsiinimõjutaja Kuido Nõmm. "Miks mul puudub usaldus SoM-i vastu. Ja see ei puutu üldse isikuid nagu Jesse või Ossinovski. Olen täiesti kindel, et olete suurepärane spetsialist, tõenäoliselt omal alal üks parimatest Eestis. Ja ka Ossinovski võib olla heade kavatsustega tore inimene, ei tunne teda, aga tahaksin uskuda. Ja teid kumbagi pole isiklikult ka meedia suunamises antud juhul süüdistatud, vähemalt minu teada mitte ja kindlasti mitte antud postituses.

Aga, tsiteerides klassikuid: struktuurides on kallutatud jõud - ja poliitiline süsteem kasutab minu arvates räpaseid võtteid. Meil kõigil (meedikutel) on meeles möödunud streigi aegsed poliitikute väljaütlemised, ütleme otse, et ka valetamised (nt. Ansipi 15 000 EUR arsti palga väide jpt).

Me näeme mustrit - millised artiklid ilmuvad ajakirjandusse läbirääkimiste aktiivses perioodis. Ja me nägime artikleid, mis ilmusid, kui läbirääkimised katkesid (nt. Ossinovski PM-s: VÄHEMALT üks lükkas ettepaneku tagasi pani õdede ja põetajate palgatõusu löögi alla. Tegelikult polnud keegi allkirjastamisega nõus peale haigekassa.

Jesse: meedikud ei uskunud Jüri Ratase sõnu. Mis/miks Ratase. Me ei uskunud kellegi sõnu, tahame paberit, sest poliitikud ju tulevad ja lähevad...) Jah, me paneme ka selle artikli sellesse mustrisse. See on minu nägemus sellest usaldamatusest. See on tükk suuremast pildist - pollitikud on kaugenenud rahvast ja sageli tundub, et neid isegi ei huvita mis rahvas tahab," kirjutas Kuido Nõmm.

Punab: tänaseni on tegu PR-vahuga

Maris Jesse jutule järgnenud pika arutelu kokkuvõtte teeb Margus Punab, seda juba meditsiinisüsteemi üldise rahastamise valguses.

"Ministeeriumil võivad olla head kavatsused, aga tänaseni on tegu olnud vaid PR vahuga ja kahjuks meditsiinisüsteem ühtegi käegakatsutavat (raviasutuse eelarvetes kajastuvat ja teenuse mahtu kasvatavat) muudatust näinud ei ole.

Pigem vastupidi. Haigekassa eelarve kasvab oluliselt, kuid vastavalt eelarvele kulub raha haiguspäevade ja ravimite kulu kompenseerimiseks. Vähemalt osaliselt on selle kasvu põhjuseks edasilükatud ravi, mis ei luba inimestel tööle minna. Haiglatele ja ilmselt ka perearstisüsteemi suunatav raha maht kasvab paar %, mis on enam-vähem korrelatsioonis inflatsiooniga.

Tervishoiuteenuse mahu tõusu ei ole näha, HK poolt väljapakutud ravijuhtude alusel see tegelikult väga paljudel erialadel väheneb, paiguti väga oluliselt.

Arstide töö kõige otsesem mõõdik – visiiditasu hind on sel aastal HK hinnakirjas langenud eelmise aastaga võrreldes keskmiselt pea 10%.

Selles kontekstis täielikku usaldust nõuda on kohatu. Seetõttu oli kollektiivleppe tagasilükkamine ainuke õige samm.

Ootame ministeeriumilt reaalseid, mitte vaid näilisi samme meditsiinisüsteemi rahastamise jätkusuutlikuks muutmisel. Kui ka seekord asja ebaõnnestuvad, siis usun, et asi ei piirdu enam mängustreigiga vaid streigiga võiduka lõpuni."

Ühtlasi väljendasid meedikut head meelt selle üle, et nii minister Jevgeni Ossinovski kui ka Maris Jesse on diskussioonides kaasa löömas.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.