Kärbe jätab kiirabi raskesse seisu

Eesti Kiirabi Liidu juht Ago Kõrgvee.
Eesti Kiirabi Liidu juht Ago Kõrgvee.

Terviseamet vähendas sel aastal kiirabi rahastust ligikaudu 200 000 euro võrra.

Kiirabi liidu juht Ago Kõrgvee saatis sel nädalal sotsiaalministeeriumi kantsler Marika Priskele pöördumise, kus palub abi lahenduste leidmiseks olukorras, kus valdkonna eelarvet on oluliselt kärbitud.

Eelarve vähenemine toimus Kõrgvee sõnul põhiliselt kahe punkti arvelt. Esiteks töötasu fond vähenes võrreldes eelmise aastaga ligikaudu 300 000 eurot. Põhjenduseks tõi lepingu sõlmija, et vähendati koolitusel viibivate töötajate töötasu, kuna edaspidi tasutakse töötajatele vaid akadeemilise tunni ehk 45 minuti koolitusel viibimise eest.

Teiseks vähendati kiirabibrigaadide ravimite ja meditsiinitarvikute eelarvet 5–7%,   põhjendusega, et kiirabi väljakutsete arv on langenud.

Kirjas toob Kõrgvee välja, et nimetatud kaks artiklit on aga kehtivate õigusaktidega üsna täpselt reguleeritud — kiirabibrigaadi pidajal on kohustus läbi viia sõltuvalt ametikohast igale kiirabitöötajale vähemalt 40 või 60 tundi erialakoolitusi aastas." Vastavalt seadusele on tööalane koolitus tööaeg, mille eest makstakse töötajale keskmist töötasu. Kuidas tuleb tööandjal selles olukorras käituda, ei selgu terviseameti vastusest," seisab pöördumises.

Kiirabi varustuse ja tarvikute nimekiri on kinnitatud sotsiaalministri määrusega ja vajalikke ravimeid tuleb kiirabibrigaadi pidajal osta vastavalt teenindatud patsientide arvule, mida kiirabi ise reguleerida ei saa. Väide, et kiirabi visiitide arv on langenud ei vasta aga tõele, jätkab Kõrgvee ja lisab, et aasta-aastalt on kiirabi töömaht oluliselt suurenenud ja sellega ka ravimite ja tarvikute kulu.

Kiirabi liidu juht palub kantsleri abi tekkinud olukorrale lahenduse leidmisel. "Kiirabibrigaadi pidajad soovivad säilitada töörahu, makstes oma töötajatele ettenähtud tasu, ja täita heauskselt terviseametiga sõlmitud lepingut, mille kohustused on reglementeeritud seaduse ja ministri määrustega," seisab pöördumises.

Tulenevalt tervishoiuteenuste korraldamise seadusest korraldab riigis kiirabi terviseamet sotsiaalministri poolt näidatud mahus ja viisil. Vastavalt sellele sõlmivad halduslepingu kiirabi teenuse osutamiseks kiirabibrigaadi pidajad ja terviseamet, iga-aastaselt sõlmitakse lepingu lisa kiirabiteenuse rahastamise kohta.

Tavakohaselt vastab ministeerium päringutele kuu jooksul.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.