Sule ületöö koefitsientidest: lisadokument on realistlik samm

Haiglate  liidu juhatuse esimehe Urmas Sule
Haiglate liidu juhatuse esimehe Urmas Sule

Haiglate liidu juht ja haigekassa nõukogu liige Urmas Sule ütles, et haigekassa nõukogu poolt täna tehtud otsus motiveerib osapooli kokku saama ja tegema pingutusi selle nimel, et jõuda reaalse kollektiivleppeni.

Sule jätkas, et haiglate liit on selgelt väljendanud, et kui kollektiivlepe nüüd järgmiseks kaheks aastaks sõlmitakse, siis puudub haiglatel praegu samale ajale vaadates igasugune kindlus ravijuhtude osas. „Teine asi, mis on kindlamast kindlam on see, et me peame samal perioodil tervishoiutöötajatele maksma kokkuleppe kohaselt tänasega võrreldes kõrgemat töötasu. Kui vaadata aga eelarve perspektiive, siis see on päris suur väljakutse meile,“ rääkis Sule. „Paljud haiglate liidu liikmed on selles osas ääretult murelikud.“

Haiglate liidu juhi sõnul ei ole tööandjate poolt vaadates kindlasti võimalik seda kokkulepet sõlmida olukorras, kus samal perioodil võivad finantseerimise põhimõtted aasta keskel ootamatult muutuda. Haiglatel lihtsalt ei ole võimalik enda kohustusi kuidagi täitmata jätta.

Sule rõhutas, et ületöö tegemine ei ole kuidagi haiglate huvides, aga enda kohustusi kuidagi tegemata jätta ka ei saa. „Ületöö tähendab alandatud koefitsiendiga rahastamist ja eks kõik tahaksid töö eest saada tasustatud ikkagi 1,0-ga,“ ütles Sule.

Haiglate liidu juht jätkas, et raviasutustele oleks oluline vähemalt teadmine ja kindlus, et ületöö tasustamine hakkab toimuma põhimõtetel, mis lubab neil oma eelarveid koostada. „Vastasel juhul on täiesti võimatu eelarves ette näha, mis aasta jooksul toimuma saab,“ lisas ta.

Küsimusele, kas haiglate ületöö koefitsiente puudutav võiks minna kirja kollektiivleppe lisadokumenti, vastas Sule, et see on realistlik stsenaarium, aga seda tuleb osapooltel kindlasti veel omavahel arutada.

„Läbirääkimiste käigus on kõik osapooled mõistnud, et palka ei ole võimalik niimoodi tõsta, et arstiabi kättesaadavus on samal ajal, ka siis allapoole normaalsuse piiri või võib veelgi langeda. See on see suur kunst, mida peame püüdma kokkuleppeks sõlmida,“ ütles haiglate liidu juht.

Haigekassa nõukogu otsustas 17. veebruari istungil, et ootavad tervishoiuteenuste reservi jagamisega eelarves kuni kollektiivleppe pooled on jõudnud lepingu allkirjastamiseni. Kui 17. märtsiks on lepe sõlmitud, saab haigekassa nõukogu otsustada palgakomponendi kasvu märtsikuu koosolekul. Nõukogu pidas oluliseks, et tööturu poolte vahel oleks enne saavutatud kokkulepe, mis annab otsuse tegemiseks vajaliku üksmeele ja kindluse.

Haiglate liidu üks tingimusi kollektiivleppe allkirjastamiseks on, et ravilepingu mahtu ületava töö tasumisel säiliks (ja saaks ka lepingusse nii kirja) täna kehtivad koefitsiendid ehk ambulatoorses ja päevaravis 0,7 ja statsionaarses ravis 0,3. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.