Periodontiit võib olla esmane märk II tüüpi diabeedist

Viimaste andmete kohaselt põeb diabeeti kogu maailmas ligikaudu 422 miljonit inimest ning arvatakse, et see arv suureneb veelgi.

Viimaste andmete kohaselt põeb diabeeti kogu maailmas ligikaudu 422 miljonit inimest ning arvatakse, et see arv suureneb veelgi.

Ameerika Ühendriikides esineb see haigus 29 miljonil inimesel. Vastavalt Haiguste Kontrolli ja Ennetuse Keskuse (CDC) andmetele on neist rohkem kui 8 miljonil inimesel diabeet küll välja kujunenud, kuid diagnoosimata. Lisaks sellele on CDC hinnangul 37 protsendil üle 20aastastest ameeriklastest prediabeet.

Hiljutise uuringu kohaselt, mille tulemused on avaldatud ajakirjas BMJ Open Diabetes Research & Care, võib äge igemepõletik ehk periodontiit olla varajaseks II tüüpi diabeedi märgiks.

Ühtlasi soovitavad teadlased läbi viia hambaarsti kabinetis lihtne diabeedi kontrolluuringu protseduur, et vältida diabeedi ravimata jätmisega kaasnevaid negatiivseid tagajärgi.

Ägeda igemepõletiku ja diabeedi vahelise seose uurimine

Hollandi Amsterdami Ülikooli teadlased uurisid kokku 313 ülikooli hambakliiniku patsienti.

Neist 126 patsiendil oli kerge kuni mõõdukas igemepõletik, 78 patsiendil oli äge periodontiit ning 198 isikul igemepõletiku märke ei esinenud.
Periodontiidiga patsientidel oli teistest kõrgem kehamassiindeks (KMI), keskmiselt 27. Kuid muud diabeedi riskifaktorid, nagu näiteks kõrge vererõhk ja kõrge kolesteroolitase, olid kõigis kolmes rühmas sarnased.

Teadlased analüüsisid kõrgemaid glükohemoglobiini (HbA1c) väärtusi veres ja hindasid keskmiste HbA1c väärtuste erinevusi, samuti diabeedi ja prediabeedi esinemist kahes rühmas.

HbA1c väärtused näitasid keskmist veresuhkru taset viimasel 2-3 kuul. Vereproovide saamiseks võeti patsientidelt verd sõrmetorkega.
Prediabeedi korral jääb HbA1C väärtus tavaliselt vahemikku 39–47 mmol/mol ehk on 5,7– 6,4%.

Enamik diabeedijuhtumitest esines periodontiidiga patsientidel

Analüüs näitas, et kõige ägedama periodontiidi vormiga patsientidel olid ka HbA1c väärtused kõige kõrgemad.

Ägeda igemepõletiku rühmas oli keskmine HbA1c väärtus 45 mmol/mol, kerge kuni mõõduka igemepõletiku rühmas 43 mmol/mol. Igemepõletikuta rühmas 39 mmol/mol. Lisaks sellele leidsid teadlase, et kerge kuni mõõduka igemepõletiku ning ägeda igemepõletikuga patsientide hulgas olid diabeedi ja prediabeedi kahtlusega isikute protsent kõrge.

Ägeda igemepõletiku rühmas kahtlustati diabeeti 23 protsendil uuringus osalenutest, kerge kuni mõõduka igemepõletiku rühmas aga 14 protsendil uuringus osalenutest.

Ägeda igemepõletiku rühmas oli prediabeet 47 protsendil, kerge kuni mõõduka igemepõletiku rühmas aga 46 protsendil patsientidest.

Igemepõletikuta rühmas seevastu oli prediabeet 37 protsendil ning diabeeti kahtlustati 10 protsendil patsientidest.

Lisaks leidsid teadlased kõigis kolmes rühmas varem diagnoosimata diabeedi juhtumeid: enne uuringut ei olnud seda diagnoositud 8,5 protsendil igemepõletikuta ja pisut vähem kui 10 protsendil kerge kuni mõõduka igemepõletikuga patsientidest.

Ägeda igemepõletikuga patsientidest oli diabeet seni diagnoosimata jäänud koguni 18 protsendil.

Antud uuring oli vaatlusliku iseloomuga, seetõttu ei saa selle abil selgitada põhjuslikku seost igemepõletiku ja diabeedi vahel.

Teadlased on seisukohal, et diabeedi kontrolluuringute tegemine ägeda periodontiidiga patsientidel hambaravi protseduuride osana võib osutuda tõhusaks meetodiks, mis aitaks ära hoida haigusega kaasnevaid tüsistusi.

Nad märgivad kokkuvõtteks, et need tähelepanekud kinnitavad arvamust, et äge periodontiit võib olla diagnoosimata diabeedi varajaseks märgiks.

Lisaks aitab prediabeedi õigeaegne diagnoosimine ja vajalike meetmete rakendamine vältida levinud mikro- ja makrovaskulaarseid tüsistusi ning säästab ravikulusid.

Lisa kommentaar

  • Medical News Today
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.