Antikeharavi viis HIV-sarnase viiruse remissioonini

National Institutes of Health (NIH) teadlased on avastanud, et valgu alfa-4-beeta-7 integriini olemasolu HIV ja selle ahvidel esineva ekvivalendi, ahvide immuunpuudulikkuse viiruse (SIV) pinnal võib aidata selgitada, miks antikeha on varasemates katsetes ahve SIV eest kaitsnud.

2016. aasta oktoobris teatasid teadlased, et nad olid saavutanud püsiva SIV remissiooni ahvidel, kasutades ahvi antikeha, mis on sarnane inimestel kasutatava ravimi vedolisumaabiga, mille USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on heaks kiitnud haavandilise koliidi ja Crohni tõve ravimiseks.

Selle tähelepaneku alusmehhanism on olnud ebaselge, kuid hiljuti Seattle'is Retroviiruste ja Oportunistlike Infektsioonide Konverentsil esitletud uus aruanne annab olulisi vihjeid.

Teadlased on teadnud, et alfa-4-beeta-7 integriin on soolestikus asuv retseptor, mida esineb suurel määral immuunsüsteemi rakkudel, mida HIV ja SIV eelistatult nakatavad. Hiljutises uuringus leidsid teadlased, et küpsevad HIV ja SIV osakesed omandavad alfa-4-beeta-7, kui nad nakatunud rakust erituvad. See andis teadlastele uue sihtmärgi HIV ennetusel ja ravil ning heidab valgust HIV haiguse kujunemismehhanismile.

"Me arvasime, et antikeha ründab alfa-4-beeta-7-t immuunrakkudel ja vähendab nende liikumist soolestikku, kus HIV ja SIV hävitavad tavaliselt rakud varakult nakkuse käigus," ütles Anthony S. Fauci, M.D., NIH juurde kuuluva Riikliku Allergia ja Nakkushaiguste Instituudi (NIAID) direktor, kes oli Immunoregulatsiooni Laboratooriumi (LIR) juhatajana üks aruande koostajatest.

"Selle asemel leidsid meie teadlased, et anti-alfa-4-beeta-7 antikeha ei loo sideme üksnes rakkude, vaid ka HIV ja SIV-ga. See selgitab tõenäoliselt vähemalt osaliselt meie varasemat tähelepanekut, et SIV-nakatunud ahvidel, keda raviti alfa-4-beeta-7 antikeha ja retroviiruse vastase raviga, püsis viirus väga tõhusalt kontrolli all veel kaua pärast kogu ravi lõppu."

Uuringud, mille viis doktor Fauci koos kolleegidega läbi tema laboratooriumis ja Atlantas Emory Ülikoolis aastatel 2014 kuni 2016, näitasid, et laboratooriumis loodud alfa-4-beeta-7 vastane ahvi antikeha vähendas SIV edasi kandumist nakatumata ahvidele ja soodustas püsivat SIV remissiooni nakatunud ahvidel. Doktor Fauci meeskond viis läbi uue uuringu, et selle põhjusi mõista.

HIV ja SIV hangivad oma ümbrised rakkude membraanidest, millest nad tekivad, hõivates selle protsessi käigus raku valke. LIR viirusliku patogeneesi osakonna juhi Paolo Lusso (M.D., Ph.D.) juhtimisel avastasid teadlased, et HIV areneb immuunrakkude membraanidest täpselt seal, kuhu on koondunud alfa-4-beeta-7, ning lisab alfa-4-beeta-7 oma ümbrisvalku. Sellisel viisil kaaperdab viirus raku valgu, et tugevdada rünnakut immuunsüsteemile.

Seejärel viisid doktor Lusso ja Fauci koos kolleegidega läbi katsed eesmärgiga selgitada välja alfa-4-beeta-7 valgu toimimist ja mõju HIV ümbrises. Hiire mudeliga demonstreerisid nad, et valku kandev HIV asub elama soolestikku. Samuti näitasid nad rakukultuuris, et HIV nakatab alfa-4-beeta-7 ära tundvaid soolestiku rakke ja nende naabreid oluliselt tõhusamal viisil, kui viirus kannab valku, võrreldes olukorraga, kus viirus valku ei kanna.

Lõpuks näitasid nad, et kõikides vereproovides, mis võeti 33 HIV-nakkusega inimeselt ja 12 SIV-nakkusega ahvilt erinevates ajapunktides, kandis vähemalt osa viirusest alfa-4-beeta-7-t. Valguga viiruseosakeste protsent oli kõige kõrgem vereproovides, mis olid võetud varajases nakkuse staadiumis, kus viirus paljuneb soolestiku alfa-4-beeta-7-rikastes immuunrakkudes.
Neile tähelepanekutele tuginedes usuvad teadlased, et valk on kriitilise tähtsusega nakkuse esimeses faasis, mis avaldab olulist mõju edasisele HIV haiguse kujunemisele.

Teadlaste järgmiseks sammuks on uuringu läbiviimine eesmärgiga üritada tõestada, et alfa-4-beeta-7 olemasolu SIV korral selgitab varasemates ahvidega tehtud katsetes täheldatud anti-alfa-4-beeta-7 antikeha kaitsvat mõju.

Samal ajal värbab doktor Fauci koos teiste NIAID teadlastega osalejaid kliinilisse uuringusse, et välja selgitada, kas lühiajaline ravi vedolisumaabiga kombinatsioonis retroviiruse vastase raviga (ART) võimaldab saavutada püsivat HIV remissiooni HIV-ga inimestel.

Lisa kommentaar

  • Science Daily
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.