Tuhatkond HIV nakatunut on õndsas teadmatuses

TAI teadussekretär Kristi Rüütel
TAI teadussekretär Kristi Rüütel

Kuna HIViga võib kaua elada ilma sümptomiteta ja ilma diagnoosimata, siis Eestis võib võib olla ca tuhatkond HIVi nakatunut, kes ise sellest teadlikud ei ole.

Tervise Arengu Instituudi (TAI) teadussekretär Kristi Rüütel kommenteeris teisipäeval avalikustatud uuringut HIV-positiivsete populatsioonist ja leviku prognoosist lähiaastateks ja kulust Eesti riigieelarvele, et antud uuring on väga põhjalikult tehtud ja selle tulemustega võib nõusse jääda.

Uuringus kasutati HIVi nakatunute arvu hindamiseks matemaatilist modelleerimist. "Iga modelleerimise tulemused sõltuvad algandmete kvaliteedist. Tänu E-HIV registrile, terviseametile ja TAI uuringutele riskirühmade seas on andmed aasta aastalt paremad, mistõttu ka modelleerimise tulemused usaldusväärsemad," rääkis ta.

Antud mudel hindab tema sõnul praegu elus olevate HIVi nakatunute arvu, nende hulgas ka neid inimesi, kes ei ole ise oma nakkusest veel teadlikud (HIV ei ole neil veel diagnoositud). "Kuna HIViga võib kaua elada ilma sümptomiteta ja ilma diagnoosimata, siis kasutatakse sellist modelleerimist üle maailma," jätkas Rüütel. Üldiselt hinnatakse tema sõnul, et Euroopas võib ca 15% HIVi nakatunutest olla sellest teadmatuses. "Meil on näiteks riskirühmade uuringute põhjal teada, et narkootikume süstivate inimeste seas on ca 6% neid, kes ei ole oma HIV-nakkusest teadlikud. Kuid seksuaalsel teel nakatunute seas võib see olla kõrgem, sest testimise tase pole nii hea," selgitas ta.

Terviseameti andmetel oli Eestis 2016. aasta lõpuks HIVi diagnoositud 9492 juhul. "See arv on korrektne, kuid peab aru saama, millest see koosneb. See sisaldab ka kuni 2008. aastani diagnoositud anonüümseid juhte (mida kuni 2008. aastani k.a kokku oli 30%), mis võib tähendada mõningat topelt registreerimist," jätkas Kristi Rüütel.

Lisaks sisaldab see tema kinnitusel neid inimesi, kes on tänaseks juba surnud. "Me kahjuks ei tea, kui palju on HIViga inimesi surnud. Täpselt on teada vaid nende arv, kes on surnud AIDSi," lisas ta. Kui surma põhjus midagi muud (üledoos, infarkt, insult, vmt), siis neid andmeid pole.

Seega kindlasti ei ela Rüütli sõnul Eestis täna 9492 HIVi nakatunut. "Kuna infektsionistide jälgimisel oli 2016. aasta lõpus ligi viis ja pool tuhat inimest (kõik diagnoositud ei ole kahjuks regulaarsel jälgimisel), siis HIVi nakatunute koguarvu hinnang 7739 on üsna realistlik," lausus Rüütel. 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.