Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Eesti teadlased lõid troopikahaigusele vaktsiinikandidaadi
Tartu ülikooli viroloogidel õnnestus koostöös teiste riikide teadlastega luua üks vähestest Chikungunya viiruse vastastest vaktsiinikandidaatidest.
Andres Merits, TÜ.
Foto: Andres Tennus/TÜ
Chikungunya ja Zika viirus pärinevad samast piirkonnast ja levivad samade sääskedega. Ka sümptomid, mida mõlemad viirused esile kutsuvad, on sarnased: kõrge palavik, tugev peavalu ja äge nahalööve, teatas Tartu Ülikool.
Eesti ja Soome teadlased leidnud ratsionaalselt kavandatud ühendi Obatoclaxi näol lootustandva ravimikandidaadi, mis pidurdab väga tõhusalt Zika viiruse paljunemist. “Selle toime on niivõrd võimas, et see oleks tõenäoliselt potentsiaalne pidur veel väga paljudele teistelegi viirustele,” sõnab Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits.
Viimasel kümnendil on tekkinud mitmeid uusi haiguspuhanguid, mis on põhjustatud kas päris uute haigustekitajate poolt või on mõni varem inimesel tuntud patogeen saavutanud seninägematu leviku inimpolupatsioonis,
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.