Laste tervisejuhendisse tulevad muudatused

Kuni 18aastaste laste tervisejuhend läbib kaasajastamise.

Tallinna ja Tartu koolitervishoiu juhid pöördusid sotsiaalministeeriumi asekantsler Maris Jesse poole seoses sotsiaalministeeriumi poolt algatatud laste ja perede heaolu ning vaimset tervist toetava integreeritud teenuste kontseptsiooni raames 0-18aastaste laste tervisejuhendi kaasajastamisega.

Pöördumises sesisab, et praegu viiakse kuni 18-aastaste laste ennetavaid tervisekontrolle läbi 2009. aastal erialaseltside ja EHK poolt kokku lepitud juhendi kohaselt. 

SA Tallinna Koolitervishoid juhatuse liige Kädi Lepp ja Tartu Koolitervishoid Kristin Mäger juhivad tähelepanu, et nimetatud ravijuhendi kaasajastamisega tegeleva töörühma poolt on esitatud peamiselt 0-7 a vanuses laste tervisekontrolli läbiviimisega seotud ettepanekud, samas kooliealiste laste tervisekontrolli osa on jäänud tähelepanuta. Selle vanuserühma peamiste kliinilise küsimustena on sõnastatud juhendi uuendamisvajadustest vaid tervisekäitumisega seonduv (vaimse tervise riskid, füüsiline aktiivsus, söömiskäitumine, riskiv käitumine, uimastite tarbimine). 

SA Tallinna Koolitervishoid ja Tartu Koolitervishoid OÜ kui peamised koolitervishoiuteenuse pakkujad Eestis leiavad, et kooliealiste laste tervisehäirete varajase avastamise ja haiguste ennetamise seiskohast on oluline kaasajastada ka laste füüsilise tervise hindamise parameetrid ja metoodika, vaadata üle tervisekontrollide ajaline toimumine ja sagedus. Selleks tegid nad  järgmised ettepanekud: 

  • võtta kasutusele kehamassiindeksi normtabel 2-18 aastastele lastele ja noortele (Cole jt, Grünberg) (Eesti Haigekassa poolt esitatud KMI normid pole rahvusvaheliselt võrreldavad);
  • kaaluda ülekaalulisuse hindamise arvestamisel poeglaste ja tütarlaste vööümbermõõdu arvestamist;
  • ühtlustada kõrgenenud vererõhu hindamise kriteeriumid EHK aruannetes pediaatrias ja perearstidel kasutusel olevatega;
  • ühtlustada puberteedihindamise kriteeriumid (kas, kuidas ja millal kasutada hindamisel Tanneri skaalat);
  • vaadata üle perearstide/-õdede ja kooliõdede poolt läbiviidavate ennetavate tervisekontrollide sagedus ja ajaline määratlus. 

Terviseala asekantsler Maris Jesse vastas pöördumisele, et kuni 18-aastaste laste tervisekontrolli juhendi kaasajastamiseks on moodustatud töörühm, kuhu on kaasatud erialaliitude- ja ühenduste esindajad, sh arstid ja õed.

„Erialaspetsialistidega kaardistati olemasoleva juhendi ja tervisekontrollidega seonduvad probleemid ja valdkonnad, mis tuleks juhendis kindlasti üle vaadata või juurde lisada. Nende alusel koostati juhendi käsitlusala ja kliinilised küsimused, millele koostatakse tõenduspõhised soovitused. Kahtlemata vaadatakse juhend üle ka muus osas ja kaalutakse esitatud ettepanekuid. Samuti täpsustatakse edaspidi kaasajastatava juhendi alusel koolitervishoiuteenusega seonduvaid tegevusi,“ vastas Jesse. 

Jesse kinnitusel on töörühm on juba täpsustanud kirjas viidatud tervisekontrollide sagedust ja läbiviimise aega ning muudatused lisatakse kaasajastatavasse juhendisse. Samuti on töörühmas käsitletud Tanneri skaalaga seonduvat. Tervise infosüsteemi statistikamooduli laste terviseandmete aruande arendamisel on osaliselt arvestatud ka laste kehakaalu ja vererõhu hindamist puudutavad ettepanekud. 

TIS-i statistikamoodulis jagatakse lapsed kehakaalu järgi ala-norm-ülekaal-rasvumine, mille arvutamise aluseks on võetud Cole’i skaala Z-skoorid, vastavalt WHO standarditele. 

TIS-i statistikamoodulis ei ole võimalik praegu kasutusele võtta ülekaalulisuse hindamise arvestamisel poeglaste ja tütarlaste vööümbermõõtu, kuna teatiste andmekoosseisus vastav näitaja puudub.

TIS-i statistikamoodulis on vererõhu kriteeriumite arvutamise aluseks võetud pikkuse ja vererõhu protsentiilid vastavalt rahvusvahelisele kirjandusele ning selles osas on konsulteeritud ka pediaatritega. 18-19-aastaste laste korral on kasutatud ravijuhendis „Täiskasvanute kõrgvererõhutõve käsitlus esmatasandil“esitatud kriteeriume.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.