Probiootikum võib aidata leevendada heinapalaviku sümptomeid

Peagi on õhk kase õietolmu täis.
Peagi on õhk kase õietolmu täis.

Sügelevad silmad, vesine nina ja aevastamine; allergiahooaeg on kohe käes. Hiljutise uuringu andmete kohaselt aga võib heinapalaviku sümptomeid leevendada lihtsa probiootikumiga.

Teadlased avastasid, et probiootikum, mille koostisse kuulusid nii Lactobacilli kui ka Bifidobacteria, aitas leevendada heinapalaviku sümptomeid ja parandas allergiahooajal patsientide elukvaliteeti. 

Uuringut juhtinud teadlane Jennifer Dennis Florida Ülikooli toiduaineteteaduse ja toitumise osakonnast esitles hiljuti koos kolleegidega selle tulemusi ajakirjas American Journal of Clinical Nutrition.
Heinapalavik, mida nimetatakse ka allergiliseks nohuks, esineb hinnangute kohaselt Ameerika Ühendriikides ligikaudu 40-60 miljonil inimesel. See tekib immuunsüsteemi ülereageerimisel õhu kaudu levivatele allergeenidele.
Hooajaline allergiline nohu esineb tavaliselt kevadel, suvel ja varasügisel ning kõige sagedamini põhjustab seda rohttaimede, puude ja umbrohu õietolm, samuti hallituseosed. Sümptomite hulka kuuluvad vesine nina, aevastamine, silmade, suu või naha sügelus, ninakinnisus ja väsimustunne.
Antihistamiinid ja dekongestandid võivad aidata heinapalaviku sümptomeid leevendada. Ent nagu kõikide ravimite korral, võib ka neil esineda kõrvalmõjusid, mille hulka kuuluvad unisus, pööritus, nägemise hägustumine, iiveldus ja oksendamine.
Kuid hiljutise uuringu tulemuste kohaselt võib hooajalise allergia all kannatavatele inimestele olemas olla alternatiivne ravimeetod: probiootikumid.
Varasemad uuringud on käsitlenud probiootikumide tõhusust hooajalise allergia korral, ent nende tulemused on olnud märkimisväärselt erinevad, sõltuvalt kasutatud bakteritüvedest.
Dennise ja tema kolleegide sõnul on varasemad uuringud näidanud, et "sõbralikud" bakterid Lactobacilli ja Bifidobacteria võivad aidata säilitada soolestiku ja immuunsüsteemi tervist.
Seda silmas pidades otsustasid teadlased välja selgitada, kuidas mõjutab probiootikum, mille koostisse kuuluvad Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium bifidum ja Bifidobacterium longum, hooajalise allergia sümptomeid ja elukvaliteeti.
Uuringusse kaasati 173 tervet täiskasvanut, kellel kõigil esines kerge kuni mõõdukas hooajaline allergia. Seejärel jaotati patsiendid juhuvaliku alusel kahte rühma. Ühele rühmale anti kombineeritud probiootikumi kapsli kujul kaks korda päevas, teisele aga platseebot.
8-nädalase uuringuperioodi vältel ei kasutanud patsiendid teisi allergiaravimeid ning uuring viidi läbi kevadise allergiahooaja haripunktis.
Võrreldes platseebot saanud patsientidega teatasid patsiendid, kes said kombineeritud probiootikumi, allergia sümptomite vähenemisest ja elukvaliteedi paranemisest. Andmete kogumiseks viidi läbi iganädalased telefoniküsitlused.
"Kõik probiootikumid allergia korral ei toimi. See aga toimis," ütleb Dennis.
Teadlaste sõnul avaldas kombineeritud probiootikum kõige suuremat positiivset mõju kerge hooajalise allergiaga patsientidele.
Kuigi tarvis on täiendavaid uuringuid, et täpselt välja selgitada, kuidas kombineeritud probiootikum võib hooajalise allergia sümptomeid leevendada, arvavad teadlased, et põhjus võib olla reguleerivate T-rakkude arvu suurenemises, mis võib selliste sümptomite taluvust parandada.
Kokkuvõttes märgivad teadlased: "Meie uuring näitab võimalikku kasutegurit hooajalise allergiaga tervete täiskasvanute jaoks, kui probiootikumi manustamist alustatakse kõige kõrgema allergia sümptomite taseme ajal.
Edasised uuringud peaksid keskenduma molekulaarmehhanismile, millega probiootikumid immuunfunktsiooni moduleerivad. See informatsioon võib aidata põhjalikumalt mõista kommensaalsete mikroorganismide rolli immuunsüsteemi tasakaalu saavutamisel ja säilitamisel."
Medical News Today
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.