Inkotuba ja ITAK on abivahendi kaardid endale korjanud

Aastaid invatoodete turul tegutsevad ettevõtted ja organisatsioonid on korjanud inimestelt enda kätte hoiule soodustoodete ostmiseks vajalikud isikliku abivahendi kaardid, mida konkurendid nimetavad klientide omamoodi pantvangistamiseks, sest nii ei saa inimesed mujaltvajalikke tooteid osta.

Eesti on e-riik: meil on digiligu, digiretsept ja vaat, et peaaegu digipatsientki varsti. Aga vanurid, liikumispuudega või rasket haigust põdevad inimesed ning nende hooldajad ja lähedased käivad endiselt, käes kokkuvolditud pappkaart, soetamas vajalikke hügieeni- ja hooldustarbeid. See on isiklik abivahendi kaart ning sellega saab vastava diagnoosi olemasolul soetada soodushinnaga invatooteide nendest ettevõtetest, kellega sotsiaalkindlustusamet on sõlminud lepingu, kirjutas ERR.

"2016. aastal muutus abivahendi süsteem. Varasemalt oli abivahendi süsteemi korraldus maakondlikul tasandil ja see tähendas seda, et inimesel oli võimalik pöörduda nende teenuseosutajate poole, kellel oli maavalitsusega leping sõlmitud. 2015. aastal oli Eestis 47 abivahendi ettevõtet ja nüüdseks on meil 86 lepingupartnerit," selgitas sotsiaalkindlustusameti abivahendite valdkonna juht Hanna Veisman "Aktuaalsele kaamerale".

Niisiis, on küll küüniline öelda, aga inkotooteid vajavaid inimesi peab nüüd jätkuma pea 90 ettevõttele või äriühingule. Eelmise aasta lõpus ja tänavuse alguses soodustoodetele müügiõiguse saanud apteegikettide sõnul on aga varem sellel turul tegutsenud MTÜ Inkotuba ja OÜ ITAK piltlikult öeldes kliendid pantvangi võtnud.

"Nendes asutustes võetakse patsiendi abivahendi kaart ja arstitõend enda kätte, siis väidetavalt on patsiendil lihtsam. Kui nüüd patsient, kelle kaart on kusagil mujal, tuleb apteeki soodustingimustel abivahendit saama, siis ta seda ei saa, sest selle abivahendi saamise eelduseks on vajalikud need dokumendid," kirjeldas Apotheka Solarise apteegi juhataja Merle Niglas olukorda.

"Erinevatest apteekidest, erinevatest piirkondadest on meieni tulnud info patsientidelt, et kas tema arstitõend on ära korjatud või siis on tema abivahendi kaart ära võetud ehk ta ei saa meie käest abivahendeid osta. On konkreetseid näiteid Lõuna-Eestist, kus Tartu ITAK hoiab enda käes kaarte," kinnitas BENU Apteegi Eesti juht Kaidi Kelt.

Edasi loe ERRist

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.