Nõmm: haigus nädalavahetusel ei tähenda vältimatut abi

Seadustes, mis eeldavad nädalavahetusel haigestudes haiguslehe alustamist EMOs, on loogikaviga, leidis kliinikumi EMO juht Kuido Nõmm seaduspunktidega tutvudes.

Kirjutasime Terviseuudistes asjaolust, et nädalavahetusel tuleb haiguslehte alustada EMOs.

Omapoolse kommentaari sellel teemal andis ka Lääne-Tallinna keskhaigla EMO juht.

Mille alusel tuleks EMOs haiguslehte alustada? 

Terviseameti avalike suhete juht Iiris Saluri tõi välja vastavad seaduspunktid:

Töövõimetuslehe andmekoosseis ja pabervorm ning töövõimetuslehe registreerimise, väljakirjutamise ja haigekassale edastamise tingimused ja kord:

§ 5 haiguslehe väljastamine lõige 1 -  Haigusleht kirjutatakse välja «Ravikindlustuse seaduse» § 51 lõike 1 punktides 1–3 ja 5 nimetatud kindlustusjuhtumi korral töövabastuse alguskuupäeval pärast haige läbivaatust ja terviseseisundi ning ajutise töövõimetuse kajastamist tervishoiuteenuse osutamist tõendavates dokumentides määruse § 4 lõikes 4 nimetatud sotsiaalministri määrusega kehtestatud korras.

lõige 7 - Kindlustatud isiku pöördumisel vältimatu abi saamiseks arsti poole, kelle juurde ta ravile ei jää, väljastatakse kindlustatud isikule teatis tervishoiuteenuse osutamise aja (kuupäev, kellaaeg), haige kaebuste, objektiivse leiu, diagnoosi, ajutise töövõimetuse ja osutatud abi kohta. Edasist tervishoiuteenust osutaval arstil on õigus kahe kalendripäeva jooksul nimetatud teatise ning haige läbivaatuse alusel kirjutada välja haigusleht alates teatisel märgitud kuupäevast.

Kuido Nõmm: seadustes on loogikaviga

"Lõige 7 - kindlustatud isiku pöördumisel vältimatu abi saamiseks arsti poole, kelle juurde ta ravile ei jää /---/. Aga kui patsient vältimatut abi ei vaja? Siis ei pea ta ju EMOsse pöörduma ja siis kes annab välja selle teatise? Kindlasti ei kvalifitseeru teatise vajadus vältimatuks abiks," selgitas kliinikumi EMO juht Kuido Nõmm enda arvamust.

"Tervishoiuteenuste korraldamise seadus § 5. Vältimatu abi mõiste: vältimatu abi käesoleva seaduse tähenduses on tervishoiuteenus, mida tervishoiutöötaja osutab olukorras, kus abi edasilükkamine või selle andmata jätmine võib põhjustada abivajaja surma või püsiva tervisekahjustuse," toob ta välja selle kinnituseks, et haigestumine nädalavahetusel ei tähenda automaatselt vältimatut abi.

Seaduseaugul mitu lahendust

Seaduseaugu lahendus oleks Kuido Nõmme arvates seaduse muutmine nii, et patsient saaks oma haigusest mujal ja muul viisil teada anda.

"Ega enamus TVL-e alustatakse ju ka praegu telefonikõne peale perearstile. Tuleb siis reedel-laupäeva helistada automaatvastajale või saata meil, käia vastuvõtul vastavatavates tervisekeskustes. Variante on palju, aga jätku EMOd ikka vältimatu abi jaoks," leidis Nõmm.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.