Kahe naise lugu: mis sundis Indiast ravi otsima?

Äripäevale rääkisid oma loo kaks eestlannat, kellest kumbki polnud enda sõnul Eesti riigi jaoks piisavalt haige, et saada inimväärset ravi. Pilt on illustratiivne.
Äripäevale rääkisid oma loo kaks eestlannat, kellest kumbki polnud enda sõnul...

Äripäevale rääkisid oma loo kaks eestlannat, kellest kumbki polnud enda sõnul Eesti riigi jaoks piisavalt haige, et saada inimväärset ravi.

Kumbki ei taha avaldada ajalehes oma nime. Peamiselt stigma tõttu, et hepatiit on vaid narkomaanide haigus.

“Selle haigusega tunned pidevalt mingisugust valehäbi ja kahtlustavaid pilke,” rääkis Hanna (nimed muudetud), kel avastati C-hepatiit mullu suvel.

Hanna ja Kristiina kinnitasid, et pole tarvitanud narkootikume, teinud tätoveeringuid ega muud riskialdist. Hanna arvab, et ju sai nakkuse 30 aasta eest operatsioonil, kuigi teine arst kahtlustas hiljutist nakatumist. Kristiinal pole aimugi, kuidas see juhtus. 

Haigusega üksi

“Loomulikult oli see kõik väga raske, riik jättis haigusega üksi. Kogu pere tuli testida. Eesti
ravisüsteem pakkus interferooni-ribaviriiniga ravi, mida võib võrrelda keemiaraviga. Tervenemise tõenäosus on alla 40% ning pärast ravikuuri lõpetamist ei pruugi enam nii mõnigi organ normaalselt funktsioneerida. Keeldusin ja hakkasin ise alternatiive otsima, ingliskeelset materjali läbi töötama. Muidu võid lihtsalt istuda ja oodata fibroosi, halvimal juhul tsirroosi.”

Nii rääkis 41aastane Hanna, miks ta otsustas minna India teed ehk tellida ravimivahendaja
Greg Jefferyse abil Indiast ühte moodsaimat hepatiidiravimit Cimivir-L, mis on geneerilisena identne ülikalli USA ravimitootja Gileadi brändiravimi Harvoniga (toimeained sofosbuviir + ledipasviir).

Nendest kolmest purgist piisab terve ravikuuri jaoks. Geneerilisele ravimile omaselt oli see
odav – umbes 53 eurot purk, lisaks saatmiskulud ja vahendustasu. Kokku tuhat. “Absurdne,”
ütleb Hanna.

Harvonil on kogu Euroopa Liidus müügiluba olemas, kuid originaalravimi tootja pole tundnud huvi selle Eestis turustamise vastu, seega apteegist seda osta ei saa ja ammugi ei toeta
ravimi ostmist haigekassa. Indias aga on andnud originaali tootja eraldi loa toota odavamaid geneerikuid. Originaalravim jääks seal kättesaamatuks.

“Neid toimeaineid sisaldavad originaalravimid on Euroopa Liidus alles hiljuti müügiloa saanud ja seetõttu ei ole lähiajal oodata geneeriliste ravimite turuletulekut Euroopa Liidus. Ravimitootjad ei arvesta Euroopa Liidu sees riikide elatustaset,
mistõttu on need ravimid meil ülikallid,” selgitas Alar Irs ravimiametist.

Gastroenteroloog Riina Salupere aga kinnitas, et haigekassa 100% rahastatavad ravimid – mida saavad n-ö piisavalt haiged ehk vähemalt mõõduka fibroosiastmega patsiendid – on täpselt sama efektiivsed ja sama väheste kõrval- ja koostoimetega kui USA ravimihiiu Gileadi kõikvõimsana kuulsust kogunud Harvoni ja Sovaldi (sofosbuviir).

Pärast ravi India tablettidega on olnud kahe testi tulemused Hanna jaoks positiivsed ja
Äripäeva loo tegemise ajal saab ta kolmanda testiga kinnituse, et on terve.

Kristiina maailma lõpp

Sarnaselt Hannaga talitas pisut alla 40aastane Kristiina, kellel diagnoositi C-hepatiit 2012. aastal pärast teise lapse sündi. “Tulemusi kätte saades tundus, et maailm kukub kokku.
Mul õnnestus oma arsti haigestumise tõttu sattuda võõra arsti juurde, kes suutis mu täielikult ära hirmutada – “lõpetate kohe imetamise ning tuleb ravima hakata!” Hakkasin uurima, lugema. Teine arst rahustas mind maha, et enne maksabiopsiat ei tehta põhjapanevaid otsuseid. See tehti 2014. aastal ja vähemalt sealt oli hea uudis – fibroositase oli madal,” rääkis ta.

Madal fibroositase tähendas aga, et ta ei kvalifitseeru parimate ravimite saajate hulka. Üle ei jäänud muud kui kasutada mitte veel kõige kriitilisemasse seisu jõudnutele ehk madala fibroositasemega patsientidele mõeldud odavamaid ravimeid, mille kurikuulsate
kõrvalmõjude ja kaheldava efektiivsusega oli Kristiina selleks ajaks hästi kursis.

“Juba 2014. aastal olid C-hepatiidi ravis maailmas uued tuuled. Arstid Eestis aga “lohutasid”,
et enne viit aastat siia küll midagi ei tule. Eestis saadaolev ravi hirmutas mind. Sai selgeks, et oma tööd ma ravi ajal küll teha ei saa. Nii elasin haigusega edasi, kasvatasin last ja läksin tööle tagasi. Peitsin pea liiva alla ja ignoreerisin haigust.“

Kui Kristiina mullu aasta algul eelmiselt töökohalt ära tuli, otsustas ta, et nüüd on tal aega
see “põrgu” vastu võtta. Kuna arstile aja saamisega läks palju aega, otsustas ta ise internetist ravivõimaluste kohta uurida.

Ta jõudis India ja sealsete geneeriliste ravimiteni. “Küsimus oli, kuidas saada need kätte usaldusväärsest allikast.” Otsingutel jõudis Kristiina ise hepatiidi seljatanud ja nüüd ravimivahendajana tegutseva Jefferysi ja dr James Freemanini.

Raha TransferWise’iga Indiasse

“Kompasin arsti juures maad muude ravivõimaluste kohta, kuid mingeid soovitusi ei saanud. Kuna mu järgmine arstiaeg muudkui lükkus edasi, siis lihtsalt võtsin ette ja panin aja online-vastuvõtule dr Freemani juurde, kes vaatas analüüse ja kirjutas retsepti,” meenutab ta. “Greg kinnitas, et on varemgi ravimeid Eestisse saatnud. Raha kandsin TransferWise’i teel ja mõne päevaga oligi pakk kohal.”

Järgmine kord arsti juurde minnes oli Kristiina juba kaks nädalat India ravimeid võtnud
ja maksanäitajad olid paranenud. “Eks ma oma tuulispäisuse eest sain manitseda, aga minu
suureks õnneks arst mu ravi jälgimisest ei keeldunud. Olen lugenud, et paljud on jäetud ravimisega üksi,” rääkis ta.

Praegu ootab ta pikisilmi oma viimast 24nädalase ravi järgset vereanalüüsi. Kui tulemus
peaks olema negatiivne, lubab ta otsida uusi alternatiive. “Eestist pakutavat ravi ma ei taha
teha,” sõnas Kristiina.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.