Hankevaidlus: HPV on HPV

HPV vaktsiin
Õde Maret Hansen tegi Viruplatsi Arstikeskuses toimunud meediabriifingu lõpus...

Hankel osaleja vaidlustas hanke, kuna ministeerium ei tee nende meelest vaktsiinide omadustel vahet.

Mis vahet seal on, kas Žiguli või Audi, peaasi, et vedav oleks esisild. Umbes sellise hanke on GSK meelest korraldanud sotsiaalministeerium soovides osta tütarlaste vaktsineerimiseks mõeldud HPV vaktsiini.

Ravimifirma GlaxoSmithKline (GSK) Eesti esindus esitas Soraineni advokaadibüroo vahendusel 4. mail vaide peatamaks sotsiaalministeeriumi poolt korraldatavat riigihanget 185117 „Vaktsiinide ja tuberkuloosiravimite ostmiseks“. Vaides taotletakse, et hange peatataks vaidluse lõpuni, hanke hindamiskriteeriumid viidaks vastavusse õigusaktides ettenähtuga ja ministeerium maksaks GSKle vaidlusmenetluses tasutud riigilõivu. Nimetatud hange on tegelikult kuueosaline ja lisaks HPV vaktsiinile soovitakse sellega osta ka difteeria-teetanuse vaktsiini ja tuberkuloosiravimeid.

GSK Eesti OÜ esindaja Sirje Kõuts ütles, et nad pöördusid riigihangete vaidlustuskomisjoni poole üksnes HPV vaktsiini puudutavas hankeosas. „Kuna meie hinnangul kohtleb kehtestatud hindamiskriteerium meie vaktsiini põhjendamatult ebavõrdselt ning palusime vaidlustuskomisjonil seda kontrollida,“ lausus Kõuts. Ta lisas, et kuna vaidlustusmenetlus alles käib ja komisjon ei ole vaidlustuse suhtes veel otsust teinud, siis ei ole tal võimalik hea tava kohaselt käimasolevat menetlust enne otsuse tegemist kommenteerida.  

Hankele samuti kvalifitseeruva  Merck Sharp & Dohme (MSD) juht Konstantin Rebrov on vaidlustusest teadlik. „On arusaadav, et hangete protsessis on erinevatel osapooltel erinevad arvamused. Protsess on avalik ja läbipaistev ning see võimaldab kõigile osapooltele võrdseid stardipositsioone,“ leidis Rebrov. 

Sotsiaalministeerium vastas 5. mail, et hankemenetluse peatamine ei ole põhjendatud, kuna tekib oluline risk planeeritud tarnete hilinemiseks või hanke erinevate osade läbikukkumiseks teostamatu tarnete ajagraafikuga tõttu. Tarnete hilinemine või peatumine võib omakorda kaasa tuua ravi/vaktsineerimise järjepidevuse katkemise, mistõttu rikutakse hankemenetluse peatamisega oluliselt avalikke huve.

Immuniseerimiskava näeb nimelt ette 12aastaste tütarlaste vaktsineerimist alates 1. jaanuarist 2018. Lisaks on kinnitatud ka kõigi 13-14aastaste tütarlaste järelvaktsineerimine aastatel 2018-2020. Kokku puudutab see 6800 tütarlast, kel jääb ministeeriumi väitel immuniseerimiskava raames ettenähtud vaktsiin saamata, kui vaktsineerimist ei saa vaide tõttu alustada 2018. aastal. „See omakorda tõstab nii õigustatud ootuse küsimuse kui tingib ka eetilise kaalutluse vajaduse,“ seisab sotsiaalministeeriumi vanemjuristi Kristina Brandt-Kure vastuses. Samuti on kriitilise tähtsusega ülejäänud viie vaktsiini ja ravimi tarne õigeaegne saabumine.

15. mail otsustas ministeerium siiski HPV hanke teistest osadest eraldada. Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna nõunik Eveli Bauer ütles, et hankekomisjon hindas siiski väga kõrgeks riski, et vaidlustusmenetlus venib pikemaks kui pakkumuste esitamise tähtaeg 5. juuni ja otsustas hankementluse enne pakkumuste avamist peatada. „Seega tühistati hankemenetluse osad 2-6 ja jätkati menetlust üksnes HPV vaktsiini ostu osas. Muudatusega välistatakse risk, et ülejäänud 5 ravimit jäävad õigeaegselt tarnimata ja tekib oht rahvatervisele,“ ütles Bauer ja lisas, et nende ravimite osas alustatakse uue hankemenetlusega.

Riigihangete vaidluskomisjon otsustas mai lõpus jätta GSK vaide rahuldamata, kuna hindamiskriteeriume ei saa pidada riigihangeteseadusega vastuolus olevaks. Samuti otsustati eelnevast tulenevalt jätta GSK poolt vaidlustuse esitamiselt tasutud riigilõiv GSK kanda. Otsuse peale võib esitada kaebuse halduskohtule 10 päeva jooksul otsuse avalikult teatavaks tegemisest arvates.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.