Üksindus on ülekaalust ohtlikum

Vanur.
Üksindus on eriti suur probleem vanainimeste hulgas.

Uurijad hoiatavad, et üksindusest ja sotsiaalsest eraldumisest on saamas ülekaalust suurem terviserisk.

Abielude ja laste arvu vähenedes elab üha suurem hulk inimesi kogu maailmas üksinda. Psühholoogid hoiatavad, et üksindus võib lisada enneaegse surma riski, vahendas Mediuutiset väljaannet Science Alert.

”Kellegagi koos olemine on inimese põhivajadus. See on kriitiline nii heaolule kui ka hakkamasaamisele,” ütles psühholoog Julianne Holt-Lunstad Brigham Youngi ülikoolist, kes esitles hiljuti iga-aastasel Ameerika psühholoogiaühenduste koosviibimisel kahe suure metaanalüüsi tulemusi üksinduse ja enneaegse surma vahelisest seosest. Aluseks võetud uuringute tulemused avaldati juba aastatel 2010 ja 2015. Meta-analüüsi abil soovitakse teha kvantitatiivseid järeldusi varasematele üksikutele uuringutele tuginedes.

”On kindlad tõendid, et sotsiaalne eraldumine ja üksindus suurendavad märkimisväärselt enneasegse surma riski ning selle riski suurus ületab mitmeid teisi tervist mõjutavaid tegureid,” ütles Holt-Lunstad.

Andmeid on kogutud mitukümmend aastat. 2010. aastal tehtud analüüsis vaatasid teadlased läbi 148 uuringut, milles oli kokku 308 849 osalist.

Sotsiaalsete suhete, tervise, uuringu alguses fikseeritud terviseseisu ja surmapõhjuse põhjal suutsid nad määrata erinevuse eraklike inimeste ja nende vahel, kellel on tugevad sotsiaalsed sidemed. Jõuti järeldusele, et sotsiaalsed sidemed aitavad tõenäoliselt 50%l juhtudest kauem elada.

”Isolatsiooni mõju on võrreldav suitsetamise lõpetamisega ja on suurem kui ülekaalul ning vähesel liikumisel,” ütlesid teadlased.

Teises analüüsis vaadeldi 70 uuringut aastatest 1980–2014. Teadlased leidsid lisatõendeid üksinduse, sotsiaalse isolatsiooni ja üksi elamise mõjudest enneaegsele surmale.

Rikastes riikides on enim üksi elavaid inimesi ja seda juba esimestest uuringutest alates. Samuti ennustatakse selliste inimeste arvu kasvu.

Üksinduse kahjulikuks mõjuks on muuhulgas vaimsed probleemid ja südame- ning veresoonkonnahaigused. USAs elab enam kui neljandik rahvastikust üksinda ja sama on märgatud ka näiteks Suur-Britannias, kus on just vanemate inimeste üksindus levinud.

”Elanikkonna vananedes see mõju suureneb,” ütles Holt-Lunstad, kelle sõnul võib rääkida üksindusepideemiast. Ta soovitab avalikus tervishoius sotsiaalsele isolatsioonile rohkem tähelepanu pöörata. Koolis peaks senisest enam arendama laste sotsiaalseid oskuseid. Sotsiaalseid suhteid peaks uurima ka arsti visiidi ajal. Üksikindiviidi tasandil tuleks enam tähelepanu pöörata sotsiaalsete sidemete säilitamisele.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.