Õdede Liit: piiratud retseptiõigusega õdede arv peab suurenema

Õded Liidu president Anneli Kannus.
Õded Liidu president Anneli Kannus.

Enamustel sellel aastal läbiviidud EÕL küsitlusele vastanutest oli kindel veendumus, et pereõdede piiratud retseptiõigust on vaja laiendada ning lisaks tuleks õigust laiendada kõikidesse õe iseseisva vastuvõtu valdkondadesse.

 

Euroopa õendusorganisatsioonide kokkulepete kohaselt on eriõe pädevuses retseptide pikendamise õigus, ka teatud analüüside, meditsiiniseadmete jms tellimise – määramise õigus.

Õdede Liidu seisukohaks on, et õdede piiratud retseptiõiguse laiendamine on vajalik patsientide paremaks teenindamiseks ja tervishoiutöötajate ressursi optimaalsemaks kasutamiseks.

"Piiratud retseptiõiguse võiks saada õde, kellel on vähemalt kahe aastane töökogemus ning läbitud vastav koolitus," rääkis Õdede Liidu president Anneli Kannus.

Täna on aga piiratud retseptiõiguse saamiseks vajaliku koolituse eelduseks õe valmisolek ja tööandja otsus võtta koolituskulu enda kanda.

"Samas on liidul tagasisidet, et koolitus on õe jaoks liiga kallis ning alati pole töökoht valmis seda investeeringut koolitusse tegema" kinnitas Kannus.

Ta lisas, et kui öeldakse, et piiratud retseptiõigus peab olema teatud ametikohtadel õe kohustus, siis tuleb tagada ka õele võimalus koolituse läbimiseks ja edapidiseks enesetäiendamiseks.

"Piiratud retseptiõiguse õdede ringi laiendamisel tuleb laiendada ka koolitajate ringi. Õed hindavad koolitust vajalikuks. Vastanute tagasisidele ning Euroopa õendusorganisatsioonide kokkuleppele toetudes, soovitab Õdede Liit lisada piiratud retseptiõiguse kursuse ka eriõe õppesse," selgitas Kannus.

Ühtlasi on tema hinnangul vajalik arutada, millisel hulgal ja millist informatsiooni peaks piiratud retseptiõigust omavad õed saama edaspidi ravimite kohta - näiteks ravimifirmade infojagamised või täienduskoolitused, mis hetkel on kättesaadavad vaid arstidele.

Rohkem saab õdede retseptiõigusest lugeda meie järgmisest paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.