Terviseõe vastuvõtud vähendaks peremeditsiini koormatust

Terviseõde Jelena Koivistoinen on saatnud osale.ee keskkonda ettepaneku, anda terviseõe eriala omandanud õendustöötajatele iseseisva vastuvõtu õigus.

Koivistoinen selgitab, et terviseõdedel on võimalus oma oskusi ellu rakendada esmatasandi tervishoiusüsteemis, eeskätt pereõe, kooliõe või koduõena, kes suudavad inimesi veenda muutuste mõjust elukvaliteedile, motiveerivad eesmärke saavutama ja on orienteeritud tulemuslikkusele.

Oma töös lähtuvad pereõdede tegevusjuhendist.Terviseõe oskuste hulka kuuluvad erinevad nõustamisoskused (sealhulgas motiveeriva intervjueerimise oskus), patsiendi võimestamine, individuaalseid ja terviklikke vajadusi arvestav lähenemine.

Koivistoinen jätkab, et kuna tervishoiusüsteemis on probleem esmatasandi süsteemi ülekoormus (pikad järjekorrad perearstile, pereõdede suur töökoormus), siis tema ettepanek on anda terviseõdedele iseseisva vastuvõtu läbiviimise õigus kas eraldi spetsialistina (terviseõe kabinett) või olla osa tervisekeskustest. See võimaldaks vähendada perearsti ja -õdede töökoormust.

Terviseõe tööülesanded oleks ettepaneku tegija kohaselt vereanalüüside võtmine ja esmased protseduurid ja uuringud (EKG, süstid jne), erialane nõustamine, koduvisiidide tegemine, telefoni teel erialane nõustamine ja triaaž süsteemi rakendamine.

Osalusveebis saab esitada valitsusele ideid ja ettepanekuid, koguda allkirju oma idee toetuseks, avaldada arvamust töös olevate eelnõude suhtes ja otsida õigusakte või strateegiadokumente. Osalusveebi haldab Riigikantselei. Riigikantselei on ettepaneku saatnud hindamiseks edasi ja sotsiaalministeeriumile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.