Mida räägiti ELi ravimiametite juhtide kohtumisel?

Eelmisel nädalal toimunud kohtumisel oli laual palju erinevaid teemasid - näiteks ravimite kättesaadavuse probleemid, koostöövõrgustiku efektiivsus ning järelvalve tugevdamist. Vastu võeti ka müügiloa taotlemise protsessi hea tava juhend, rääkis ravimiameti juht Kristin Raudsepp.

"Oma aktuaalsuse tõttu on ravimite kättesaadavus eesistumise ajal üks oluline teema kogu tervisevaldkonnas ning see oli  arutlusel ka ravimiametite juhtide koostöövõrgustiku kohtumisel. Räägiti nii müügiloaga ravimite kui ka uute ja innovatiivsete ravimite kättesaadavusest," rääkis ravimiameti juht Kristin Raudsepp, mis oli teemadeks eelmisel nädalal toimunud ravimiameti juhtide kohtumisel.

"Ravimite kättesaadavuse probleemide põhjused võivad olla väga erinevad, alates ravimitootjate planeerimistegevusest, kuni osapoolte puuduliku infovahetuseni, mistõttu ühte lahendust olukorra parandamiseks ei ole," rääkis Raudsepp, et tegevustes keskendutakse ravimite kättesaadavuse sagedamini esinevatele aspektidele ja nende ennetamisele. Samuti otsitakse meetmeid, mida saab ravimite kättesaadavuse parendamiseks rakendada praeguses õiguslikus raamistikus.

"Kohtumisel tehti mitmeid ülevaateid sellesuunalistest tegevustest, sh ka veterinaarravimite osas. Oluline roll on infovahetusel tootjate, tarnijate ja ravimiametite vahel, mistõttu räägiti kavandatavatest tegevustest omavahelise kommunikatsiooni hõlbustamiseks," ütles Raudsepp.

Võeti vastu müügiloa taotlemise hea tava

Mitmed päevakorra punktid puudutasid ravimiameti juhi sõnul koostöövõrgustiku tegevusi ja arenguid uute ravimite kättesaadavuse teemal.

"Üheks neist on näiteks kliiniliste uuringute uue määruse rakendamisega seotud tegevused. Oluline on tagada liikmesriikide harmoniseeritud lähenemine uutele nõuetele, et lihtsustada Euroopas teadusuuringute tegemist ja võimaldada patsientide ligipääsu uutele ravimitele. Seetõttu pöörati eeskätt tähelepanu liikmesriikide valmisolekule, raskuspunktidele uue määruse rakendamisel ning taotluste teadusliku hindamise võimekuse ja efektiivse tööjaotuse tagamisele," selgitas Raudsepp.

"Uute ravimite kättesaadavuse kiirendamise ning parema ressursikasutuse eesmärgil võeti vastu näiteks nii müügiloa taotlejatele kui ravimiametitele suunatud müügiloa taotlemise protsesse puudutav hea tava juhend," tõi Raudsepp välja ka vastuvõetud otsuseid.

"Ravimite toime ja ohutuse hindamise nö standardiks on randomiseeritud, kontrollitud kliinilised uuringud, kuid aina enam räägime uute ravimite kiire turuletuleku kontekstis edasise nö „päris elu“ andmete kogumise vajadusest."    

Mitu teemat puudutasid ka kogu ravimiametite koostöövõrgustiku efektiivsemaks muutmist, dubleerimise vältimist ning riikidevahelist tööjaotust. Kahtlemata on parem ressursijaotus ja tegevuste optimeerimine väga oluline ka Brexiti valguses.

"Arutati ka järelevalve tugevdamisega seotud teemasid võltsravimite välistamiseks seaduslikus müügiahelas ning ravimite turvamärgiste uue süsteemi rakendamisega seonduvat, mille puhul samuti rõhutati liikmesriikide ühtse lähenemisviisi olulisust," rääkis Raudsepp.

Järgmisena leiab aset lasteravimite komitee kohtumine 4.-6. oktoobril.

Ravimiameti korraldamisel ja osalusel toimuvate ürituste ajakava on leitav siit

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.