Resident-arsti ravikindlustuseta jätmine on lubamatu!

Eesti Nooremarstide Ühenduse juhatuse liige Marta Velgan
Eesti Nooremarstide Ühenduse juhatuse liige Marta Velgan

Eesti Nooremarstide Ühendus on seisukohal, et praegune olukord, kus töötaval arst-residendil võib ravikindlustus katkeda, on lubamatu.

Ühendus on varasemalt korduvalt pöördunud selle küsimusega nii sotsiaalministeeriumi kui ka Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna poole, et leida olukorrale parim lahendus, kuid kumbki asutus pole kuni õiguskantsleri sekkumiseni olnud selle probleemi lahendamisest huvitatud.

Igal aastal on mõni meist ravikindlustuseta. Sotsiaalministeeriumi seisukoht on tänaseni olnud, et probleem tuleb lahendada ülikoolisiseselt ja seadust ei ole vaja üksnes arst-residentide pärast muuta. Tartu ülikool on väljendanud varasemalt arvamust, et iga arst-resident peab ise vastutama ravikindlustuse olemasolu eest ja jälgima, et ei tekiks sellist situatsiooni, kus see võib katkeda. Jätkuvalt on aga igal aastal juhtumeid, kus töötav arst-resident leiab ennast olukorrast, kus tal ravikindlustus puudub.

Seaduse järgi tekib ravikindlustus vähemalt kahekuulise töölepingu sõlmimisel. Mitmed, peamiselt küll lühema kestusega residentuuriprogrammid sisaldavad aga ühekuulisi õppetsükleid. Kui teha ühekuulisi tsükleid järjest erinevates tervishoiuasutustes, võib arst-residendil ravikindlustus katkeda või ei teki seda üldse. Kõige enam puudutab see peremeditsiini arst-residente, ent taoline olukord võib ette tulla ka teistel erialadel.

Lahendused jäävad raha taha. Eesti Nooremarstide Ühendus on varasemalt teinud sotsiaalministeeriumile ettepaneku muuta ravikindlustuse seadust ja tagada sarnaselt üliõpilastele ka kõikidele arst-residentidele kogu residentuuri ajaks ravikindlustus, kuid see ettepanek on kahjuks korduvalt tagasi lükatud.

Viimasel kohtumisel sotsiaalministeeriumi ja Tartu ülikooliga sai võimaliku lahendusena välja pakutud ühekuuliste õppetsüklite arvu vähendamine residentuuriprogrammides, algatuseks peremeditsiini eriala residentuuri aasta võrra pikendamise kaudu. Kahjuks puuduvad selleks praegu rahalised vahendid.

Oleme tänulikud arst-residendile, kes selle küsimusega õiguskantsleri poole pöördus ja loodame, et sel korral on sotsiaalministeerium ning Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkond motiveeritud probleemile lahendust leidma.

Lisa kommentaar

  • Marta Velgan
    Eesti Nooremarstide Ühenduse juhatuse liige

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.