Sule: mittekindlustatule on kättesaamatu vaid plaaniline abi

Haiglate liidu juht Urmas Sule.
Haiglate liidu juht Urmas Sule.

Haiglate liidu juhi Urmas Sule hinnangul pole päris õige kõiki inimesi automaatselt kindlustada. Praegu oleks olulisem seadustada mittesüülise vastutuskindlustuse süsteem, mida inimestele ammu on lubatud.

Haiglate liidu juht Urmas Sule möönab, et inimese jaoks on tervishoiuteenuse kättesaadavuse tagamine elulise tähtsusega, aga kindlustamata inimesele on praegu kättesaamatu ainult plaaniline ravi. Murekoht on loomulikult selles, et iseäranis ravimite ostmine võib inimestel lihtsalt üle jõu käia ja siis jääb ravi poolikuks või loobutakse sellest üldse. „Väga paljud inimesed, kes meil on kindlustamata, on ka väikeettevõtjad  kes erinevatel põhjustel ei hangi endale ravikindlustust, või siis inimesed kes käivad Soomes tööl ja ei pea seda oluliseks. Põhjused on sageli majanduslikud, mis vajaksid samuti analüüsimist. Me näeme haiglates päris palju ka pehmelt öeldes nahaalseid inimesi, kes jätavad oma arved lihtsalt maksmata  - et neile nüüd kõigile kiirkorras kindlustus teha - ma ei pea seda ka väga õigeks,“ kommenteerib Sule.

Tema hinnangul on süsteemi tervikuna vaadates tegelikult palju suuremad ja keerulisemad asjad laual, mis tuleks enne ära lahendada. Ta toob näiteks vastutuskindlustuse või siis teise nimega patsiendikindlustuse, mis nõuab samuti täiendavat raha. „Seda ei ole võimalik teha lihtsalt nii, et otsustasime ära ja kõik. Vastutuskindlustus on oma olemuselt patsientidele täiendav teenus, mis eeldab poliitilist lepet, tahab raha ja mille ellu rakendamisel on väga palju nüansse. See on tegelikult meeletute detailide seadus, mis tuleb pärast vastuvõtmist kõigi inimeste jaoks tööle saada. Menetlusprotsess üksinda võtab suure tõenäosusega aasta või rohkemgi aega võtta.“

Sule ei heida samas siiski minister Ossinovskile ette, et ta vahetult enne valimisi n-ö plaaniväliselt tervisekindlustus kõigile mõttega välja tuli. Ta lihtsalt ütleb, et seda kõike saab natuke liiga palju. „Meil on ikkagi ministeeriumi ja sotsiaalpartnerite vahel kokku lepitud, mida me esmaselt haigekassa vahenditega peaksime tagama. Seestpoolt vaadates on kõige suurem vastuolu täna selles, et haiglatelt nõutakse üheltpoolt kokkuhoidu, aga samas statsionaarsete patsientide raviks eraldatav raha on juba alla igasuguse arvestuse. Need on inimesed, kelle terviseprobleemid ei kannata edasi lükkamist. Kui me täna tehtava ületöö tegemata jätaks, siis need inimesed tuleks kõik uulitsale tõsta, mis pole ainult eetika küsimus. Seda ei ole lihtsalt võimalik teha. Ületöö tasumine täna kehtivate madalamate koefitsientidega tagab tegelikult inimeste jaoks olukorra, et nad saavad ravitud ja nad ei tunneta enda peal füüsiliselt seda probleemi. Nii on aus. Haiglad peavad jälle oskama kõigi erinevate nõudmistega oma eelarves ja töökorralduses arvestada,“ juhib Sule tähelepanu. Ta lisab, et kui nüüd järsku tuldaks ja öeldaks, et selle töö eest üldse ei maksta, siis kate on ju võimalik võtta ainult tervishoiutöötajate palkadest. See ei ole tehtav. "Õnneks on meil sõlmitud kõiki tervishoiu osapooli kaasav kavatsuste protokoll, millele täimiseks vajalikud rahalised vahendid tulevad eelkõige haigekassa järgmise aasta eelarvest. Dokumendist endast veelgi olulisem saab olema viis, kuidas me protokollis sõnastatud eesmärke hakkame ühiselt realiseerima. Siinkohal on kindlasti otsustav ministeeriumipoolne kaasav ja eestvedav roll," nendib Sule.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.