Jesse: ravimid on vaid osa tulemuslikust vähiravist

Maris Jesse
Maris Jesse

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse rõhutas eile onkoloogilise ravi võimaluste analüüsi tutvustaval ümarlaual, et vähiravi tulemuslikkusest rääkides ei saa keskenduda üksnes ravimitele. Vaadata tuleb nö tervikpilti: ennetus, varane sekkumine, ravi kättesaadavus, ravikorraldust ja ka ravimid. Ravi tulemuslikkus sõltub neist kõigist.

Jesse tõi välja, et kuigi numbrid räägivad sellest, et nii vähijuhtude arv kui ka suremus on Eestis aastatel 1995-2012 sarnaselt muu Euroopaga kasvanud, siis vanuserühmade lõikes vaadates tuleb välja, et suremus on suurenenud vanemate inimeste, eelkõige meeste hulgas. Jesse selgitas, et üks põhjus on siin see, et kardioloogiliste haiguste ravi on muutunud tõhusamaks ja mehed, kes varem surid juba 40.-60. eluaasta vahel südamerabandusse, elavad nüüd kauem ja surevad vanemas eas vähkkasvajate tõttu. Samuti on vähenenud õnnetusjuhtumitest tingitud surmade arv 20-30aastaste meeste seas.

Peamine riskifaktor nii südamehaigustel, õnnetusjuhtumitel kui ka vähkkasvajatel on aga sama: alkohol. Jesse tõdes, et alkoholi tarvitamise vähendamiseks Eesti elanikkonna seas on veel pikk maa minna.

Kasutatav rahahulk pole piisav

Ka varane juurdepääs ravile on oluline ravitulemust mõjutav faktor. Eesti tervishoiukulude osakaal SKPst on Euroopas üks madalamaid ning meie tervishoiu rahastamise mudel on tunnistatud jätkusuutmatuks. See tähendab, et tervishoius on kasutamiseks olnud küllaltki vähe raha. Rahastamise põhimõtted on praegu muutmisel ja järgmisest aastast tuleb tervishoidu raha juurde. Jesse leidis, et raha lisandumine süsteemi annab võimaluse senised tööprotsessid üle vaadata. Seejuures mitte ainult haigekassa ei peaks otsustama, kuidas uut raha targalt kasutada, vaid ka haiglates tuleb töökorraldus ja raha efektiivne kasutamine läbi mõelda.

Jesse tõdes, et Eesti kulutab ravimite hüvitamisele vähem raha kui Euroopa riigid keskmiselt ja seda kõikide haiguste ravis, mitte ainult onkoloogias. Kulutused vähiravile on viimasel 10 aastal võrreldes muude valdkondade ravimitega hoopiski kasvanud. Seega ei saa öelda, nagu ei oleks vähiravi riigi jaoks prioriteet.

Patendisüsteem tuleks muuta

Uute vähiravimite kättesaadavaks tegemisel on aga endiselt küsimuseks hinna ja efektiivsuse suhe. Seda mitte ainult Eestis, vaid ka jõukamates riikides. Jesse tõi välja, et nii Euroopas kui USAs on juba tõstatatud küsimus patendi kasutamise süsteemi muutmisest.  Jesse tõi näite, et Eesti kaotas tänavu miljoneid eurosid raviraha seetõttu, et ühe antiretroviirusravimi  patenti pikendati ja turule ei pääsenud odavam geneeriline ravim.

Uuest aastast tahab Eesti laiendada ravimite hindade üle läbi rääkimise mehhanisme. Plaan on teha rohkem koostööd teiste maade riiklike tervishoiuteenuste rahastajatega.

Ümarlaua korraldajaks oli European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) koostöös Swedish institute for Health Economics`iga (IHE) teadlastega ja Eesti Ravimitootjate Liiduga.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.