Skandinaavia teadlased loovad uutmoodi puugivaktsiini

Puuk.
Puuk.

Skandinaavia teadlased arendavad puukentsefaliidi vastu võitlemiseks söödavat vaktsiini. Loomkatseid plaanitakse alustada umbes poole aasta pärast.

"See on veel uurimisetapis ja praegu veel kaugel sellest, mil saame selle inimestele anda, "ütles Linköpingi ülikooli ravimite mikrobioloogia professor Per-Eric Lindgren uudistelehele The Local.

Puukentsefaliidi ravi hetkel puudub ja vaktsineerimine võiks inimesi sellest raske haiguse eest kaitsta.

Uus söödav vaktsiin on välja töötatud osana ScandTicki innovatsiooniprojektist, mis on kolmeaastane ja milles osalevad Rootsi, Taani ja Norra partnerid eesmärgiga vähendada puuknakkuste ohtu inimestele ja loomadele.

Puukentsefaliit on kesknärvisüsteemi nakkushaigus mille kulg on sageli kahefaasiline. Esimeses faasis võivad puukentsefaliiti nakatunul ilmneda 1–2 nädala pärast gripitaolised haigusnähud: palavik koos pea- ja lihasevaludega.

Need vaevused kestavad tavaliselt kuni nädala ning seejärel kaovad. Kolmandikul nakatunutest võib viirus edasi tungida ajju ja ajukelmetele ning põhjustada erineva raskusastmega meningiiti või meningoentsefaliiti.

Haigus ägeneb, tekib kõrge palavik, tugev peavalu, kuklakangestus, oksendamine, uimasus ja üldine halb enesetunne. Enamus haigetest paraneb, kuid haiguse põdemise järgselt võivad jääda mitmesugused jääknähud. Jääknähte esineb 26-46% kesknärvisüsteemi haaratusega haigust põdenud patsientidest. Jääknähtudeks võivad olla tasakaalu- ja koordinatsioonihäired, jäsemete halvatused, peavalu, keskendumis- ja mäluhäired jm.

Puukentsefaliit võib 0-1,4% juhtudest lõppeda surmaga. Haiguse läbipõdenud inimesel kujuneb eluaegne immuunsus, kirjutab vaktsineeri.ee.

Projekti ScandTick koguinvesteering on 1 869 143 eurot, millest ELi regionaalarengu fond panustab programmiperioodil 2007.-2013. aastal 515 350 eurot.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.