Haigekassa uuendatud seadus kohtas ka vastuseisu

Riigikogu istung.
Riigikogu istung.

Kuigi haigekassa seaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus võeti eile riigikogus 52 häälega vastu, oli ka neid, kellele seadus sellisel kujul siiski vastumeelseks jäi.

Vabaerakonna fraktsiooni esindaja ja sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm ütles hääletamise eelnevas sõnavõtus, et erakonna soov on, et säiliksid selged piirid ravikindlustusmaksest ja riigi poolt finantseeritavate tervishoiuteenuste vahel. "Ehk siis hoida kaks rahastusallikat lihtsalt eelarves eraldi, mitte liita neid ühte suurte potti, kus kõik seguneb," rääkis ta.

"Kui inimene on kindlustatud, siis on tal ka õigustatud ootus raviteenusele, ravimitele jne, kuid lisaks on meil veel terve hulk teenuseid, mis ei ole ainult ravikindlustatutele, vaid kõigile tagatud ja mis peavadki olema kõigile tagatud, ka tulevikus, olgu siis tegemist näiteks kiirabiteenusega või HIV-positiivsele mõeldud ravimitega, mida on siiamaani rahastatud riigieelarvest. Need on tõesti vajalikud teenused," jätkas ta.

Haukanõmm jätkas, et tervishoius tuleb järjest enam lähtuda kindlustuse ja isikliku vastutuse printsiipidest, mitte neist kaugeneda. Eile vastuvõetud kujul toob seadus tema sõnul kaasa riski.

"Haigekassale pannakse teadlikult riigipoolsete teenuste finantseerimise puudujäägi katmise ülesanne ning puudub igasugune kindlustunne, et tulevikus ei halvene tervishoiuteenuste kättesaadavus veelgi, sest on vaja katta ravikindlustuse eelarvest ehk eraldisest osutatavaid teenuseid, nagu ravimihüvitis, kiirabi, hambaravihüvitis, HIV-positiivsete ravimid jne kulude katmine," sõnas Haukanõmm.

"Ehk meil tuleb lihtsalt haigekassas hoida eraldi arvestust selle üle, millised on riigi kohustused ja et need on ka tulevikus kaetud riigipoolse rahaeraldusega, mitte tehtud ravikindlustuse arvelt. See on kõik, mida me ootame," lisas riigikogu liige. 

Haukanõmm tõi ka välja, et nii eile hääletusel olnud haigekassa seaduse eelnõu kui ravikindlustuse seaduse eelnõu kui ka perehüvitiste seaduse eelnõu on välja töötatud ilma väljatöötamiskavatsuseta ja ilma piisavalt kaasamata ning plusse ja miinuseid läbi analüüsimata.

"Lihtsalt jõuga ülesõitmine, seda ei saa pidada õigusloome heaks tavaks, sest tegemist, nagu me kuulsime, ei ole kiireloomuliste eelnõudega, mis saaks olla sellise kiirustamise põhjuseks, ning ainus põhjendus selleks, et nii on otsustatud koalitsiooni poolt, ei päde ka antud hetkel," leidis poliitik. Vabaerakonna fraktsioon seega haigekassa seaduse muutmise eelnõu ei toetanud.

Ka Reformierakond oli seaduse vastu sellisel kujul nagu lõpphääletusele läks. Erakonna fraktsiooni liige ja sotsiaalkomisjono liige Maris Lauri lisas, et Eestis on väga hea tervishoid ja väga head meedikud. "Minge ja käige teistes riikides. Vaadake, tundke, seiske nendes järjekordades ja te saate aru, et meil ei ole asi sugugi kõige hullem," sõnas Lauri. "Jutt sellest, et Eestis kulutatakse kõige rohkem omaosalusega tervishoiule, on vale," ütles riigikogu liige. "Meil on omaendal sotsiaalkomisjonis skeem, kus oli näha joonise peal, see oli keskmine. Keskmine! Mitte kõige suurem! Nii et palun korrektsust sellistes asjades," rõhutas ta.

Riigikogu võttis 6. detsembri istungil vastu seaduse, millega laiendatakse Eesti Haigekassa tulubaasi, et tagada tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkus. Muudatuste tulemusel on kavas suunata tervishoidu järgmise viie aasta jooksul 300 miljonit eurot lisaraha, millest 34 miljonit juba tuleval aastal.

"Valitsus otsustas kevadel suunata tervishoidu lisaraha ja hakata riigieelarvest panustama ravikindlustusse täiendavalt vanaduspensionäride eest. Täna said selleks vajalikud seadusemuudatused ka riigikogu heakskiidu," ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski eile peale seaduse vastuvõtmist. "Tegemist on põhimõttelise muudatusega tervishoiu rahastamises, mille tulemusel võimaldame kümnetel tuhandetel inimestel kiiremini arsti juurde pääseda," lisas ta.

Haigekassa seaduse eelnõu vastuvõtmise poolt oli 52 riigikogu liiget, vastu 34, erapooletuid 0. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.