Psoriaasiga patsientidel on kõrgem südameinfarkti risk

Hiljutise uuringu tulemused näitavad, et inimestel, kellel on psoriaas, krooniline põletikuline haigus, võib esineda teistest tõenäolisemalt südameinfarkti ja insulti, mille põhjuseks on vähemalt osaliselt asjaolu, et põletik kahjustab ka nende vaskulaarsüsteemi.

Psoriaasi põdeva 190 patsiendi kontrollitulemuste analüüs näitas, et mida kauem inimesed olid psoriaasiga elanud, seda põhjalikumalt oli põletik nende veresoontesse tunginud.

Kuigi nimetatud kontrollülesvõtetes ei seostatud veresoonte põletikku südameinfarkti ja insuldi riski suurenemisega, uurisid teadlased lisaks andmeid, mis pärinesid ligikaudu 87 000 psoriaasiga Taani täiskasvanult ja veel 4,2 miljonilt inimeselt, kellel seda haigust ei esinenud.

Nad tegid kindlaks, et iga psoriaasiga elatud aastaga seostus tulevaste võimalike kardiovaskulaarsete häirete riski üheprotsendiline suurenemine.

“On kahtlustatud, et süsteemse põletiku pikaajaline mõju võib kardiovaskulaarsete häirete riski suurendada, kuid haiguse kestuse mõju psoriaasi ja kardiovaskulaarhaiguse vahelisele seosele oli seni teadmata,” märkis uuringut juhtinud teadlane doktor Alexander Egeberg Kopenhaageni Gentofte Haiglast.

Psoriaatilisel põletikul on veresoontele otsene mõju

Tema sõnul on psoriaasi korral põletik väga sarnane ja paljudel juhtudel kattuv põletikuliste protsessidega, mis soodustavad ateroskleroosi teket.

Kuigi paljudes varasemates uuringutes on samuti psoriaasi südamehaigusega seostatud, andsid käesoleva uuringu tulemused uusi tõendeid selle kohta, et süsteemse põletiku pikem kestus võib suurendada südameinfarkti ja insuldi riski isegi neil psoriaasiga patsientidel, kellel ei esine teisi südamehaiguste riskifaktoreid, nagu näiteks suitsetamine, diabeet või kõrgem eluiga.

Kõikidel patsientidel, kelle kontrollülesvõtteid uuring käsitles, oli kergekujuline kuni mõõdukas psoriaas.

Nende keskmine vanus oli ligikaudu 54 eluaastat ja nad olid elanud psoriaasiga umbes kaheksa aastat.
Psoriaasi kestus oli seotud vaskulaarse põletiku suurenemisega isegi pärast seda, kui arvesse võeti tavapäraseid kardiovaskulaarhaiguste riskifaktoreid, nagu suitsetamine ja varasemate südameinfarkti või insuldi juhtude esinemine perekonnas.

Taani rahvastiku eraldi analüüsis vaatlesid teadlased inimesi keskmiselt peaaegu viie aasta jooksul.
Sellel perioodil esines 152 122 psoriaasivabal inimesel selliseid olulisi tervisehäireid, nagu südameinfarkt või insult. See on keskmiselt 8 inimesel 1000 inimese kohta kogu rahvastiku lõikes igal aastal.

Sama aja jooksul esines 4472 psoriaasiga inimesel olulisi tervisehäireid, nagu südameinfarkt või insult: keskmiselt ligikaudu 11 inimesel 1000 inimese kohta kogu rahvastiku lõikes igal aastal.

Teisi kardiovaskulaarseid tegureid ei teatud

Üheks uuringut piiravaks teguriks oli asjaolu, et teadlastel puudusid Taani rahvastiku osas andmed teiste kardiovaskulaarset tervist mõjutavate faktorite, nagu näiteks ülekaalulisuse ja liikumisharjumuste kohta, märgivad teadlased ajakirja Journal of the American Academy of Dermatology internetiversioonis selle aasta 18. augustil.

“Sellele vaatamata peaksid patsiendid arvestama, et psoriaas võib kardiovaskulaarsete probleemide tõenäosust suurendada,” ütles doktor Lawrence Eichenfield, San Diego California Ülikooli ja Rady Lastehaigla teadlane.

Teatud süsteemsed ravimid võivad olla riskide vähendamisel abiks

Tema sõnul on olemas tõendeid, mis näitavad, et teatud süsteemsed ravimid, millega ravitakse psoriaasi, võivad vähendada ka põletikku ning sellest tulenevalt ühtlasi psoriaasiga seonduvaid kardiovaskulaarseid riske. “Psoriaasiravi võimalusi tuleks arutada dermatoloogiga,” lisas Eichenfield.

Medscape
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.