Amet tuvastas mullu kaks piisava kvalifikatsioonita tegutsenud arsti

Terviseamet tegi 2017 tervishoiuteenuse osutajatele kokku 23 ettekirjutust. 2016. aastal oli ettekirjutusi 9.

Väärteomenetlusi viidi 2017. aastal läbi 6 (üks lõpetati kuna tegemist ei olnud tahtliku teoga ja kahju ei tekitatud) ja viiele tervishoiutöötajale määrati trahvi vahemikus 40-300 eurot, mis kõik on tasutud. 2016. aastal viidi väärteomenetlusi läbi kaks.

Ühel juhtumil hambaraviteenuse osutaja tegevus lõpetati. Prokuratuur lõpetas ühel juhtumil terviseametilt saadud sisendi alusel 2016. aastal alustatud kriminaalmenetlus arsti ja õe suhtes seoses psühhotroopsete ainete väljakirjutamise asjas, mõlemat kohustati tasuma riigi tuludesse 500 eurot; ühes asjas tegi Harju maakohus 2017. aastal süüdimõistva otsuse ja seda terviseametilt 2016. aastal saadud sisendi põhjal, mis puudutas arsti ja õde, kes samuti rikkusid psühhotroopsete ainete väljakirjutamise nõudeid. Arstilt võeti lisakaristusena ära õigus töötada 3 aasta jooksul arstina.

Prokuratuuri saatis terviseamet 2017. aastal kaks teatist võimaliku kuriteo toimumise kohta. 

Olulisemad rikkumised, mille eest tehti kas ettekirjutus või viidi läbi väärteomenetlus olid:
1) Rikkumised ravimite väljakirjutamise osas:
• Kaks arsti kirjutasid välja psühhotroopseid aineid suuremas koguses kui seadus seda ette näeb ja neile tehti selle eest ettekirjutused. 
• Nelja arsti karistati väärteomenetluses psühhotroopsete ainete väljakirjutamise koguste rikkumise eest rahatrahviga. 
• Üks arst kirjutas patsiendile välja ravimi, mida ei tohtinud välja kirjutada ja maksis selle eest trahvi.
Patsientidel võib lubatust suuremates kogustes psühhotroopsete ainete väljakirjutamine tekitada ravimsõltuvust koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega. Rikkumistest saadi teada Ravimiameti kaudu.

2) Üks haigla ja üks tervishoiutöötaja rikkusid verekäitlemise nõudeid. Neile tehti ettekirjutused Viimane juhtum on meediast tuttav ja oli patsiendi jaoks letaalse lõpuga.
3) Seitsmele tervishoiuteenuseosutajale tehti ettekirjutus kuna nad ei esitanud TAI-le 2015 kohta tervishoiustatistika aruandeid. Kuna ettekirjutuse täitmise käigus selgus, et aruanded olid esitamata, tehti neile ka sunniraha määramised, millest 5 on tasutud, 1 puhul tähtaega pikendatud ja 1 suhtes, kes esitas aruanded kiiresti, nõudest loobutud. Sisendi menetluse alustamiseks saime Tervise Arengu Instituudilt. Tervisestatistika õigeaegne esitamata jätmine takistab tervishoiuteenuste planeerimist ja korraldust;
4) Viiele hambaraviteenuseosutajale tehti ettekirjutused kuna nad ei saatnud epikriise tervise infosüsteemi. Andmed saime haigekassalt. Kahju patsiendile võib tekkida sellest, kui ta vahetab teenuseosutajat. Järgmine arst ei näe sel juhul, mis patsiendile juba tehtud on;
5) Ühele tervishoiuteenuseosutajale tehti ettekirjutus kuna hooldajad manustasid patsiendile psühhotroopset ravimit; samuti rakendati isiku suhtes ebaseaduslikke ohjeldusmeetmeid. Menetlus alustati kaebuse põhjal.
6) Ühele tervishoiuteenuseosutajale tehti ettekirjutus dokumenteerimise vigade ja patsiendi ebapiisava informeerimise ja nõusoleku mittesaamise pärast. Menetlus alustati meedias avaldatud ja patsiendi avalduse põhjal.
7) Ühele tervishoiuteenuseosutajale tehti ettekirjutus kuna puudulik oli arst-residentide juhendamise ja osutatud tervishoiuste dokumenteerimise ja patsientide triaažisüsteem. Menetlus alustati meedias ilmunud loo põhjal. 
8) Ühele tervishoiuteenuseosutajale tehti ettekirjutus, kuna osutatud teenused ei olnud piisavalt dokumenteeritud, töötajad ei teadnud ravijuhenditest ja ravidokumentide kontroll ei olnud piisav. Alustati lähedaste avalduse põhjal.
9) Ühele hambaraviteenuseosutajale tehti ettekirjutus kuna ta osutas tervishoiuteenuseid seisundis, mis seadis ohtu patsientide tervise. Menetlus alustati ametisse laekunud kaebuse põhjal.
10) Ühele isikule tehti ettekirjutus kuna ta osutas selleks piisavat kvalifikatsiooni ja tegevusluba omamata hambaraviteenuseid. Menetlus alustati laekunud vihje põhjal. Hetkel käib kriminaalmenetlus.
11) Ühe hambaraviteenuse osutaja tegevus lõpetati, kuna tervishoiutöötajal ei olnud piisavat kvalifikatsiooni terviseameti järelevalveosakonna esildise põhjal. Menetlus alustati kaebuse põhjal. Siin ei tehtud ettekirjutust, sest eelnev ettekirjutus oli juba olemas. Käib kriminaalmenetlus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.