Kõrge vererõhu faktorid on eri sugudel erinevad

Hiljutine uuring on näidanud, et keskeas vererõhku mõjutavad faktorid on meestel ja naistel erinevad, mis viitab, et kasulikuks võivad osutuda soospetsiifilised hüpertensiooni ravimeetodid.

Kui mõni kolmest vererõhku mõjutavast faktorist (pulsisagedus, löögimaht ja summaarne perifeerne resistentsus) suureneb, võib see kaasa tuua vererõhu tõusu.

“Antud uuringu tähtsaimaks õppetunniks oli asjaolu, et noortel ja keskealistel naistel oli peamiseks vererõhku määravaks teguriks löögimaht, meestel aga vaskulaarne resistentsus,” ütles uuringu läbi viinud Toronto lastehaigla teadlane Catriona Syme.

Soolised erinevused

Syme uuris koos kolleegidega 1347 kanadalase andmeid, mis pärinesid Saguenay noorteuuringust; see hõlmas 911 noorukit vanuses 12–18 eluaastat (neist 52% naissoost) ja 426 noort kuni keskealist täiskasvanut vanuses 36–65 eluaastat (neist 56% naissoost).

Süstoolset vererõhku (SBP) ja diastoolset vererõhku (DBP), samuti pulsisagedust, löögimahtu ja summaarset perifeerset resistentsust mõõdeti finomeetriga (Finapres Medical Systems) 52minutilise perioodi jooksul, mille käigus imiteeriti igapäevaelu tegevusi, sealhulgas asendimuutusi ja vaimset pinget.

Löögimahu, summaarse perifeerse resistentsuse ja pulsisageduse suhtelises mõjus SBP-le ja DBP-le ilmnes “märkimisväärseid soost sõltuvaid erinevusi,” märgivad teadlased uuringut puudutavas konverentsiettekandes.

Piiratud valim

Naistel põhjustas löögimaht 55% SBP muutustest, meestel aga ainult 35%. Meestel oli peamiseks SBP mõjuteguriks summaarne perifeerne resistentsus, mis hõlmas 47% muutustest, naistel aga oli vastav näitaja ainult 30%. Selliseid soopõhiseid erinevusi täheldati enamiku aja jooksul 52minutilisest perioodist; kõige selgemad olid need teadlaste sõnul seismise ajal ja kõige nõrgemad vaimse pinge ajal.

Need tulemused “näitavad vajadust soospetsiifiliste ravimeetodite rakendamiseks hüpertensiooni korral, mida esineb 3–5% noorukitel ja 23–58% noortel ja keskealistel täiskasvanutel,” märgivad teadlased.

Uuringut piiravaks teguriks oli asjaolu, et see hõlmas ainult valgenahalisi patsiente. Täiendavates uuringutes tuleks kontrollida, kas nende parameetrite suhteline mõju on rasside lõikes erinev.
Agentuurile Medscape Cardiology uuringut kommenteerides ütles AHA esindaja Willie Lawrence Jr (Midwest Heart & Vascular Specialists, Kansas City, MO), et nimetatud tulemused viitavad, et meestest sagedamini on naistel hüpertensiooni soodustavaks faktoriks vere hulk iga kontraktsiooni korral, meestel aga vastavalt vaskulaarne resistentsus.

“Seetõttu, kui naistel oleks teoreetiliselt võimalik vähendada löögimahtu südamelöögi kohta, mida võib teha diureetikumide abil, võiks see olla enamiku naiste jaoks esmavaliku ravimist tõhusam hüpertensiooni ravimeetod. Meestel võib olla kasulikum kasutada ravimit, mis vähendab resistentsust ning milleks võib olla pigem ACE inhibiitor või kaltsiumikanali blokaator kui diureetikum,” ütles Lawrence. Siiski võib tema sõnul antud juhul rolli mängida ka käesoleva uuringu valim. “Uuringus osalesid peamiselt valgenahalised patsiendid, mistõttu ulatus, milles saaks selle tulemusi laiemalt rakendada, on piiratud,” lisas ta.

Medscape
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.