Juhtkiri: koerad hauguvad, karavan läheb edasi

Vähemalt selline mulje jääb vaadates Viljandi uue haiglahoone ümber toimuvat.

Sotsiaalministeeriumi ametnikud ajavad päikesele lähemal olles asju vaikselt ning kõigutamatult. Kui kriitika läheb väga suureks, tehakse näilisi järeleandmisi, kuid tegelikult rühivad otsustajad seatud sihi poole järjekindlalt ja kõigutamatult nagu sõdurid või … põikpäised eestlased muiste.
Nii kadus perearstide kõva lärmi peale mõne aasta eest, kui tervisekeskuste euroraha jagamine jumet hakkas võtma, määrustest/eeldustest maakondliku tervisekeskuse mõiste, mis sidus perearstid HVA haiglate külge lausa nabanööri pidi. Nüüd, kui taas raha jagada on, toob ministeeriumi selle definitsiooni taas lagedale – “see juba ammu kõikjal kirjas” põhjendusega.

Ilma trikkideta. Meditsiiniuudiste toimetus leiab, et igasuguse asjaajamise alus peaks olema läbipaistev suhtlemine trikitamisteta. Esiteks tekitab see teistes osapooltes usaldust ja austust, teiseks ei ahvatle ka teist poolt alatusteks.

Mis mulje jätab aga praegune tegutsemine? Otse öelda nigela. See on kui unenägu vandenõuteooriast, kus Viljandi haigla vajas ehituseks vähemalt 16 miljonit eurot ja see oli teada juba enne tervisekeskuste eurotoetuste I vooru. Rahandusministeerium riigieelarvest raha ei eraldanud ja seetõttu oli see kõige lihtsam leida eurorahakotist, kus näis raha üle jäävat. Et perearstid ei lubanud sellist asja juba I voorus kuidagi läbi, tuli raha varuks jätta. Toetuste sõel punuti nii tiheda auguga, et paljudel kadus kohe isu raha küsida ja ega teisedki pole veel toetust kätte saanud. Igal juhul jäi teise vooru sobivalt üle 27 miljoni euro, millest ka uue üldhaigla ehitamiseks jagub. Aga õnneks oli see vaid unenägu vandenõuteooriast.

Seis pole kiita. Kõige parem oleks rääkida asjadest nii, nagu need on. Eriti kui vastaseks on äärmiselt erksad perearstid, kelle pilgu ees midagi varjatuks ei jää. Pigem tulnuks olemasolevatele tervisekeskustele anda raha ehitushindade vahepealse kallinemise võrra juurde, kui seda üle hakkas jääma. Praegune seis ei ole kiita ja seda suppi jäädakse helpima ilmselt tükiks ajaks.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.