Juhised: veresuhkru kontrolltase peab olema II tüüpi diabeediga madalam

Ameerika Arstide Kolleegium kavatseb avaldada uued juhised, mis puudutavad soovitud veresuhkru kontrolltaset II tüüpi diabeediga patsientidel. Soovituste eesmärgiks on muuta praegust ravipraktikat ning arstid peaksid patsientide ravimisel võtma sihiks mõõduka veresuhkru taseme saavutamise.

Vastavalt viimastele hinnangutele on II tüüpi diabeet Ameerika Ühendriikides peaaegu 30 miljonil inimesel ehk rohkem kui 9 protsendil kogu USA elanikkonnast, vahendas Medical News Today.

Pärast II tüüpi diabeedi diagnoosimist soovitatakse patsientidele tihti sooritada glükohemoglobiini (HbA1c) test, et veresuhkru taset kontrolli all hoida.

Nimetatud test näitab isiku veresuhkru taset viimase 2 või 3 kuu jooksul, kusjuures HbA1c väärtus 6,5 protsenti näitab diabeeti.

Kuid mõned uuringud on näidanud, et USA-s võidakse praegusel ajal HbA1c testi liiga sageli rakendada, ning arvatakse, et selline liigtestimine võib põhjustada patsientide üleravimist hüpoglükeemiliste ravimitega.

Need ravimid põhjustavad tihti mitmeid kõrvamõjusid, nagu näiteks mao ja soolestiku probleeme, liiga madalat veresuhkru taset, kehakaalu suurenemist ja isegi südamepuudulikkust.

Lisaks sellele on mõned teadlased märkinud järgmist: "Liigne testimine aitab kaasa probleemide kasvamisele, mis on seotud liigkuludega tervishoiusüsteemis ja patsiendikoormuse kasvuga diabeedi ohjes."

Selles kontekstis otsustas Ameerika Arstide Kolleegium (ACP) läbi vaadata mitmete organisatsioonide praegused juhised ja saadaval olevad tõendusmaterjalid, et püüda aidata arstidel langetada paremaid ja teadlikumaid otsuseid II tüüpi diabeediga patsientide ravimiseks. Nende juhised avaldati ajakirjas Annals of Internal Medicine.

Soovituslik A1C tase on 7 kuni 8 protsenti
ACP selgituse kohaselt põhjendatakse praegu kehtivaid soovitusi, mis puudutavad näitu 6,5 protsenti (või alla 7 protsendi) asjaoluga, et veresuhkru taseme niivõrd madalal hoidmine aitaks vähendada aja jooksul tekkivate võimalike mikrovaskulaarsete tüsistuste riski. Kuid ACP tegi kindlaks, et sellist näidu alandamist põhjendavad tõendid on "ebakindlad".

ACP president Dr. Jack Ende ütleb: "[Meie] analüüs, mis käsitles praeguste juhiste aluseks olevaid tõendusmaterjale, tegi kindlaks, et ravimine ravimitega, mis aitavad saavutada sihttaset 7 protsenti või vähem, võrreldes sihttasemega ligikaudu 8 protsenti, ei vähendanud surmajuhtumite ega makrovaskulaarsete tüsistuste nagu näiteks südameinfarktide või insultide arvu, küll aga tõi kaasa olulist kahju."

Ta jätkab: "Tõendid näitavad, et enamikul II tüüpi diabeediga patsientidel aitab A1C taseme saavutamine, mis jääb vahemikku 7 kuni 8 protsenti, tasakaalustada kõige paremini pikaajalist kasu negatiivsete teguritega, nagu madal veresuhkru tase, ravimikoormus ja kulud."

Lisaks sellele soovitab ACP rakendada üle 80-aastaste patsientide või isikute korral, kellel esineb kroonilisi haigusi, nagu näiteks dementsus, vähk või südamepuudulikkus, selliseid ravimeetodeid, mis keskenduvad HbA1c  taseme aladamise asemel kõrge veresuhkru tasemega seotud sümptomite leevendamisele.

Selle põhjuseks on asjaolu, et nimetatud kategooriatesse kuuluvatel patsientidel kaaluvad võimalikud hüpoglükeemiliste ravimite kõrvalmõjud nende eelised üles.

"Kõikide juhiste aluseks olevad uuringute tulemused näitavad, et A1C taseme alandamine 6,5 protsendist madalamale ei paranda tervislikku seisundit," selgitab Dr. Ende.

Ta lisab: "Küll aga vähendab ravimite kasutamine patsientidel, kelle A1C tase on püsivalt 6,5 protsendist madalam, ebavajalikke ravimitega seotud kahjulikke mõjusid, koormust ja kulusid, mõjutamata seejuures negatiivselt surma, südameinfarkti, insuldi, neerupuudulikkuse, amputatsiooni, nägemiskahjustuse või valuliku neuropaatia riski."

„Kuigi ACP juhend keskendub ravimitega teostatavale ravile veresuhkru taseme kontrolli all hoidmiseks, on madalam ravieesmärk asjakohane, kui seda on võimalik saavutada toitumise ja elustiili muutuste nagu näiteks füüsilise tegevuse, toidusedeli muutmise ning kaalu alandamise abil."

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.