Nõmper: riik ei tohi olla sõnamurdjalik

Dr. iur. Ants Nõmper, Ellex Raidla leiab, et riik teeb proviisorapteekritele liiga.
Dr. iur. Ants Nõmper, Ellex Raidla leiab, et riik teeb proviisorapteekritele...

Ellex Raidla vandeadvokaat Ants Nõmperi hinnangul on on riik käitunud sõnamurdlikult, lubades proviisoritele toetust, kuid jättes nad siiski külma kätte.

Aprillikuu alguses arutab riigikohus proviisorapteekide kaebusi ravimiameti või õigemini suurte apteegifirmade tegevuse peale. Käimasolevat kohtuasja pole õige ajakirjanduses eriti kommenteerida, kuid arvestades eelmise nädala uudiseid apteegireformi vallas, ei saa mitte enam vaiki olla.

Kõik sai alguse sellest, et riigikohus tunnistas 2013. aastal põhiseadusevastaseks apteekide asutamispiirangud linnades. Seejuures lükkas riigikohus otsuse jõustumise kuus kuud edasi, et riik saaks välja töötada uue regulatsiooni, mis kaitseks just proviisorapteeke. Halvimaks võimalikuks stsenaariumiks pidas riigikohus just olukorda, kus linnades hakatakse üleminekuajal avama hulgaliselt uusi apteeke. Uute apteekide avamine tekitab majandusliku surve just proviisorapteekidele. Proviisorid olid riigile tänulikud, et kuigi asutamispiirangud tühistati, siis ometi tuleb riik neile appi ja loob regulatsiooni.

Seadusandja keelaski alates 20. märtsist 2015. aastal uute apteekide avamise. Täpsemalt ei väljastata alates sellest kuupäevast tegevusluba apteegile, kui apteegi enamusomanik ei ole proviisor ise. Kui nüüd keegi arvab, et sellised apteegid, kus suuromanik on endiselt mõni ravimite hulgimüüja, ei saanud enam uusi apteeke avada, siis ta paraku eksib. Hulgimüüjatele kuuluvad apteegid hakkasid kasutama võimalust kolida uue apteegi asemel vana apteek uude kohta. Tegemist on muidugi juriidilise hookuspookusega. Tarbija jaoks toimub uue apteegi avamine. Lähedal tegutseva proviisorapteegi jaoks toimub uue apteegi avamine. Ka suurettevõtte jaoks toimub uue apteegi avamine, sest Pelgulinnast Võrru kolimisel liigub tegelikkuses ainult tegevusluba – apteegi sisustus, töötajad, nimi, laoseis, klientuur jne on täiesti uued.

Kahjuks on selline juriidiline hookuspookus täna võimalik, kui riigikohus just teisiti ei peaks otsustama ja sellisele seadusest möödahiilimisele pidurit ei tõmba. Igatahes on riik käitunud sõnamurdlikult, lubades proviisoritele toetust, kuid jättes nad siiski jälle külma kätte. Samas on ju riik otsustanud, et aastal 2020 peavad needsamad proviisorid apteekide pidamise hulgimüüjatelt üle võtma. See on sama hea, kui keelata kulturistil valgu söömine viieks aastaks ja saata ta siis Mr Universumi võistlustele. Samal ajal on kõik hulgimüüjatele kuuluvad apteegiketid kasutanud kolimise võimalust hoogsalt ? kokku on piirangute jõustumisest saadik apteeke üle Eesti „kolitud“ 44 korral. Paljudel juhtudel on kolitud otse proviisorapteegi vahetusse lähedusse. Kui Riigikohus peaks õiguse andma proviisoritele, siis pööratakse nendest kolimistest tagasi ainult väike osa. Siiski oleks tegemist olulise võiduga proviisoritele, sest küsimus on selles, kas riik tohib olla sõnamurdlik või mitte.

Aga see pole ainus sõnamurdlik tegu riigi poolt. Eelmine nädal võisime lugeda, et sotsiaalministeerium on loobunud apteegireformi riskianalüüsist. Kuna riigikohus andis sotsiaalministeeriumile ainult kuus kuud apteegireformi seaduse vastuvõtmiseks, siis on andestatav, et reform jäi ilma suurema analüüsita. Samas lubati riskianalüüs teha kohe pärast seaduse vastuvõtmist. Avalikkust ja proviisoreid jõuti isegi lollitada PowerPointi presentatsiooniga, kuid nüüd jääb analüüs ära. Loodetavasti saabub millalgi ka aeg, kui riik midagigi oma lubadustest, mida proviisoritele on jagatud, täidab.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.