Teadustöö aitab vähendada õlaliigese lõikuste komplikatsioone

Teadustöö tulemused aitavad vähendada õlaliigese lõikuste komplikatsioone
Teadustöö tulemused aitavad vähendada õlaliigese lõikuste komplikatsioone

Üle 40-aastastest inimestest 30%-il esineb õlakahjustusi ning vanusega suureneb see protsent märgatavalt.

Elle Põldoja kaitseb 25. aprillil TÜ biomeedikumis filosoofiadoktori kraadi (PhD (arstiteadus)) taotlemiseks esitatud väitekirja "Õlaliigese kapsli ülaosa struktuur ja verevarustus".

Töö kokkuvõttes kirjeldab Põldoja, et õlaliiges on üks inimese liikuvamaid liigeseid. Omavahel liigestuvad õlavarreluu suur pea ja abaluu väike liigeseõõnsus. Liigesekihn, mis ümbritseb õlaliigest, on avar, õhuke ja lõtv. Seda tugevdavad sidemed ning lihaselis-kõõluseline rotaatormansett.

Õlaliigese ülaosas asub subakromiaalne limapaun, mille alumine osa on ühenduses rotaatormanseti kõõlustega.

Õlaliiges on oma ulatusliku liikuvuse tõttu seotud rohkete vigastustega: õlaliigese nihestused, limapauna pitsumised, rotaatormanseti lihaste ja kõõluste põletikud ning rebendid. Üle 40-aastastest inimestest 30%-l esineb õlakahjustusi ning vanusega suureneb see protsent märgatavalt.

Need vigastused põhjustavad õlavalu, mis pärsib inimeste igapäevast käelist tegevust ja alandab elukvaliteeti. Vigastuste üheks tekkepõhjuseks peetakse vähenenud verevarustust. Samas on viimase 30 aastaga suurenenud õlaliigese artroskoopiliste operatsioonide osakaal ja paranenud magnetresonantsdiagnostika meetodi tundlikkus, mis mõlemad vajavad üha rohkem struktuuride detailset anatoomilist kirjeldust.

Seetõttu keskenduti Põldoja uurimistöös õlaliigese kapsli ülaosa struktuuride ja nende verevarustuse kirjeldamisele.

Doktoritöö uuringud viidi läbi Lübecki Ülikooli anatoomia instituudile annetatud õlaliigestel. Nii lateksmassiga süstitud kui süstimata arteritega õlaliigestel kasutati anatoomilist dissektsioonimeetodit.

Nii Lübecki kui ka Tartu Ülikooli anatoomia instituudis rakendati mikrostruktuuride kirjeldamiseks histoloogilist ja immunohistoloogilist uurimismeetodit.

Uurimistöö tulemusena leiti, et õlaliigese kapsli ülaosas asuvad sidemed on anatoomiliselt püsivad struktuurid ja hästi verega varustatud. Liigesekapsli ülemises piirkonnas paikneva limapauna alumine sein on otseses kontaktis rotaatormanseti kõõlustega ja nende struktuuride verevarustus toimub ühiste arterite kaudu.

Kokkuvõttes võib autori hinnangul öelda, et uurimistöö tulemused täiendavad teadmisi õlaliigese ülemise kapsli anatoomiliste struktuuride osas ja aitavad kirurgidel ära hoida avatud ja artroskoopiliste operatsioonidega seotud komplikatsioone.

Teadustöö juhendajad on Ivo Kolts (dr. med.) TÜ bio- ja siirdemeditsiini instituudist ja Kristo Kask (dr. med.) Põhja-Eesti Regionaalhaiglast.

Oponeneerib professor Anne Agur (PhD) Toronto Ülikoolist.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.