Mölder: Tallinna Haigla valmimiseni tuleb samuti kvaliteetset arstiabi pakkuda

Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder
Tallinna abilinnapea Tõnis Mölder

Ida-Tallinna Keskhaigla 2018. aasta investeeringute hinnanguline maksumus on ligi 8,6 miljonit eurot ja Lääne-Tallinna Keskhaiglal 4,8 miljonit eurot.

Abilinnapea Tõnis Mölderi sõnul panustavad Tallinna keskhaiglad Eesti tervishoiusüsteemi kvaliteedi arengusse igal aastal olulisel määral.

Meditsiiniuudiste küsimusele, miks investeeritakse olemasolevatesse hoonetesse nii suuri summasid, kui plaanis on rajada uus Tallinna Haigla, vastas Mölder, et kuni Tallinna Haigla valmimiseni tuleb samuti kvaliteetset arstiabi pakkuda, millest tulenevad ka investeeringud. Ta lisas, et Tallinna Haigla rajamine on kahtlemata oluline ning kulukas, see loob täiesti uue kvaliteedi arstiabi osutamisel ja parandab kättesaadavust terves Põhja-Eestis. Hetkeline ajakava näeb ette uue haigla valmimise 2025. aastal, seda muidugi juhul, kui riik ja linn jõuavad finantsküsimustes kokkuleppele. „Mõlema Tallinna keskhaigla investeeringud on kahtlemata vajalikud, nt Tallinna Haigla rajamisel ei kao ära kuhugi uued tervisekeskused ega Magdaleena ja Tõnismäe üksused,“ selgitas Mölder.

Sel aastal eraldab ITK ligi 5 600 000 euro renoveerimisele ja ehitusele, kuid tähtsal kohal on ka seadmete ja tarkvaraarenduse investeeringud, mis moodustavad üle 3 000 000 euro, selgitas Mölder. ITK tarkvaralahenduste arendused ei ole otseselt seotud digiregistratuuriga ning nimetatud 3 miljoni euro sisse on arvestatud ka uute seadmete soetamine, mis on haiglale arstiabi tagamisel olulised. „Eesti on digitaalvaldkonnas üks kiiremini arenevaid riike ning on oluline, et ka meie haiglad oleksid varustatud kaasaegse ja parima võimaliku meditsiinitehnoloogiaga, mis võimaldavad tõsta arstiabi kättesaadavust ning kvaliteeti,“ sõnas Mölder.

Üks tähtsamaid ITK investeeringuid on tema hinnangul 2018. aastal operatsiooniploki renoveerimine koos uute seadmete soetamisega, aga ka noortekeskuse ehitamine Tõnismäele, Ravi tänava korpuse erinevate ruumide ümberehitamine, sisekliiniku osakonna renoveerimine ning kaasaegse Magdaleena tervisekeskuse projekteerimine.

Lääne-Tallinna Keskhaigla olulisemad investeeringud käesoleval aastal on Meremeeste korpuses asuva üldkirurgiaosakonna renoveerimine, Pelgulinna sünnitusmaja fassaaditööd ning naistekliiniku sterilisatsiooniosakonna ehitus. Samuti jäävad sellesse aastasse veel viimased osamaksed seoses Mustamäe tervisekeskuse ehitusega ning uroloogiaosakonna renoveerimisega.

Abilinnapea sõnul algab sel aastal ka Kopli tervisekeskuse projekteerimine. „Mustamäe tervisekeskus on hästi tööle hakanud ja nii patsientide kui ka töötajate tagasiside on olnud positiivne. Linna soov on rajada sellised tervisekeskused igasse linnaossa ning Kopli tervisekeskuse ehitamisega planeerime alustada juba 2019. aastal,“ sõnas Mölder.

ITK juhatuse liikme, finantsjuhi Kersti Reinsalu sõnul on 2018. aastaks nõukogu poolt kinnitatud eelarve maht üle 6% suurem kui möödunud aastal. „Enamus juurde tulevast rahast läheb 1. aprillist jõustuva meditsiinitöötajate töötasu alammäära tõusu katteks. Sel aastal on ka võimalus investeerida rohkem kui eelneval aastal. Oleme igal aastal püüdnud investeerida seadmetesse ja hoonetesse (ehitusse) vähemalt viis miljonit eurot, kuid selle aasta plaan on üle kaheksa miljoni. Loodame, et planeeritud töödega jõuame õigeaegselt valmis ja ehitusturul toimuv (eelkõige hinnad) meie plaane segi ei löö,“ ütles Reinsalu.

LTKH nõukogu kinnitas 2018. aasta ligi 62 miljoni euro suuruse eelarve, investeeringute hinnanguline maksumus tänavuseks aastaks on 4,8 miljonit eurot.

LTKH juhatuse esimehe Imbi Moksi sõnul on kinnitatud eelarve samas suurusjärgus möödunud aasta eelarvega, kuid vajalike investeeringute otstarbeks panustab haigla ka sel aastal. „Ligikaudu pool investeeringute summast eraldatakse ehituse ja renoveerimisega seotud projektidele, teine pool kulub uute meditsiiniseadmete soetamisele ning tarkvaraarendustele,“ sõnas Moks. Meditsiiniseadmetest on käesoleval aastal suurim investeering uus kompuutertomograaf, olulised investeeringud on veel ka 3D panoraamröntgen hambaravisse, OCT silmaaparaat, uued endoskoopia seadmed ja hemodialüüsi aparaadid.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.