Ossinovski: tervis ei ole pelgalt isiklik hüve

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Riigikogus toimus täna maailma tervisepäeva raames sotsiaalkomisjoni avalik istung, kus osales ka ametist lahkuv terviseminister Jevgeni Ossinovski.

Istungi külaline terviseminister Jevgeni Ossinovski rõhutas kõneldes, et hea tervis loob eeldused kõigeks muuks: hariduseks ja tööks, üldiselt õnnelikumaks eluks. "Ühest küljest on tervis isiklik hüve, aga sel on uuringute järgi ka suur mõju ühiskonnale tervikuna ja majandusele," sõnas minister.

Eesti on oma tervishoiusüsteemi üles ehitanud mõistlikult, jätkas Ossinovski. "Oleme suutnud seda juhtida vaatamata erimeelsustele üsna hästi, saades väikese raha eest, mida süsteemi sisse paneme, päris head tulemust," ütles minister. Aegajalt tuleb tema sõnul ka asjatundmatuid kommentaare teemal, et igaüks võiks ise maksta oma tervise eest, see aga suurendaks tervisealast ebavõrdsust.

Probleem on, tõi minister välja, et oleme süsteemi liiga vähe raha sisse pannud, sel on omad põhjused, ja see on  hakanud tunda andma – meie senine rahastussüsteem oli juba pikalt jätkusuutmatu, haigekassa on miinuses, arstiabi kättesaadavus halvenenud. "Nüüd oleme tervishoiu rahastamise süsteemi ümber korraldamas, oleme kokkuleppele jõudnud, et sellest aastast tuleb raha juurde, et teenust rohkem pakkuda saaks ja suudaksime võrdse ligipääsu loogikat edasi arendada," rääkis Ossinovski.

Patsientide omaosalusest kõneldes tõi minister välja, et tegemist on asjaoluga, mida rahvusvaheliselt väga hinnatakse ja kahjuks on viimastel aastatel Eesti elanike omaosaluskoormus hakanud lähenema WHO määratud kriitilisele piirile. Ossinovski sõnul on riik siiski astunud juba samme olukorra parandamiseks ja tõi näiteks hambaravihüvitise ja retseptiravimite täiendava hüvitamise.

Lisaks tõi Ossinovski tervishoiuteenuste kättesaadavusest kõneldes välja, et Eestis on täna umbes 90 000 inimest ravikindlustuseta. "Tõsi, nad ei ole päris ravikindlustuseta, aga on korralikust kõigile kättesaadavast meditsiiniteenusest ilma," märkis minister. Sellest tulenevalt, jätkas ta, on sotsiaalministeerium tellinud uuringu, mis peaks selle aasta suveks valmima ja näitama, kuidas seda lahendada. Ta lisas, et varasemad valitsused ja parlamendi koosseisud on seda probleemi jupiti lahendada püüdnud, aga ühtne lahendus täna siiski puudub. Ta tõi näiteks kaitseväekohuslased, kes nüüd saavad teenistuse lõppedes suvel ravikindlustuse, kuni sügisel õppima lähevad.

Sotsiaalkomisjoni juht Helmen Kütt lisas, et lisada võib ka need 90 inimest, kes elavad kloostrites, ehk mungad ja nunnad, kes samuti on nüüd ravikindlustatute hulgas.

Istung jätkub siin.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.