EL panustab mittenakkuslike haiguste vastu võitlemisse

Õige liikumine ja toitumine aitavad paljusid haigusi ennetada
Õige liikumine ja toitumine aitavad paljusid haigusi ennetada

Diabeet, südame-veresoonkonnahaigused, kroonilised hingamisteede haigused ja psüühikahäired kokku 86% surmajuhtumitest Euroopa piirkonnas ning need moodustavad 70–80% tervishoiukuludest, mistõttu on oluline toetada tegevusi, mis aitavad ennetada nende haiguste välja kujunemist, tõdeb Euroopa Komisjoni tervise ja toiduohutuse peadirektoraadi asepeadirektor Martin Seychell.

Martin Seychell arutab teemat tervise edendamise, mittenakkuslike haiguste ennetamise ja ravi juhtrühma tasandil.

Mida juhtrühm endast kujutab ja milleks see loodi?

Juhtrühm koosneb liikmesriikide, Norra ja Islandi tervishoiuministritest ning komisjoni talituste, ELi asutuste ning Euroopa Investeerimispanga esindajatest, kes teevad koostööd selleks, et esikohale seada sellist poliitikat ja neid meetmeid, millel on võimalik positiivne mõju paljude inimeste elule. Ka kandidaatriikide ja potentsiaalsete kandidaatriikide esindajad saavad osaleda vaatlejatena.

Juhtrühm on osa uuest lähenemisviisist, mille kohaselt maksimeeritakse ELi liikmesriikide ühiseid jõupingutusi, et saavutada Maailma Terviseorganisatsiooni mittenakkuslike haigustega seotud vabatahtlikud eesmärgid aastaks 2025 ning ÜRO kestliku arengu eesmärk mittenakkuslike haiguste vähendamise kohta aastaks 2030.

Mida on siiani saavutatud?

Juhtrühm loodi 2016. aasta novembris ning nüüdseks on see saanud eksperdirühma staatuse. See hakkab tegelikult toimima mittenakkuslike haiguste ennetamise ja juhtimise eksperdirühmana, asendades haigusspetsiifilisi (nt vähktõve, harvikhaiguste ja vaimse tervise) eksperdirühmi. Meie tegevuse optimeerimine aitab säästab aega, vaeva ja raha.

2017. aastal valis juhtrühm välja esimesed parimad tavad mittenakkuslike haiguste valdkonnas, mida komisjon aitab liikmesriikidel rahastada juhul, kui nad otsustavad neid rakendada. Need parimad tavad olid järgmised: kehaline aktiivsus arsti ettekirjutusel, üle 50-aastaste südamega seotud tervislik olukord ning kolorektaalvähi sõeluuringuid käsitlev koolitus ja tehniline abi. Komisjon rahastab neid ja muid algatusi terviseprogrammi või muude rahastamisvahendite kaudu koostöös teiste komisjoni talitustega.

Millised plaanid on aastaks 2018?

2018. aastal keskendume toitumisele ja kehalisele aktiivsusele, mis on hea tervise aluseks ning mis on ka liikmesriikide prioriteetideks. Märtsis korraldasime koos Teadusuuringute Ühiskeskusega Ispras (Itaalia) ürituse „Market Place“, mille raames tutvustati parimaid tavasid toitumise ja kehalise aktiivsuse valdkonnas. Selle tulemusel valitakse nüüd välja mitu algatust, mida hakatakse laiemalt rakendama ning rahastama.

Ees ootavad veel projektid, mis on muu hulgas seotud näiteks meie igapäevaselt tarbitavate toiduainete koostise muutmisega, et eemaldada neist ülemäärane suhkur, sool ja rasv; samuti alkoholi ning eelkõige lastele suunatud suure rasva-, suhkru- ja soolasisaldusega toiduainete turundusele ja reklaamile piirangute kehtestamisega.

Selliseid algatusi saab jagada ja esitada juhtrühmale arutamiseks uue parimate tavade portaali vahendusel, mis käivitatakse selle kuu lõpus.

Ka teised komisjoni talitused (näiteks teadusuuringute ja innovatsiooni peadirektoraat) soovivad oma poliitikaalases töös kasutada juhtrühma asjakohase foorumina. Hiljuti avaldas ka Euroopa Investeerimispank soovis juhtrühmaga kohtuda, et arutada liikmesriikide vajadusi seoses prootonravikeskustega.

Miks pööratakse mittenakkuslikele haigustele sellist tähelepanu?

Maailma Terviseorganisatsiooni hinnangul põhjustavad diabeet, südame-veresoonkonnahaigused, kroonilised hingamisteede haigused ja psüühikahäired kokku 86% surmajuhtumitest Euroopa piirkonnas ning need moodustavad 70–80% tervishoiukuludest. Õige toitumine ja piisav kehaline aktiivsus vähendavad oluliselt mittenakkuslike haiguste kujunemise ohtu ning on nii hea tervisega elanikkonna kui ka tervisliku ja jõudsalt areneva ELi alustalaks.

Allikas: Euroopa Komisjon

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.