Häkkerite jaoks on kaitsmata terviseinfo magus saak

Heli- ja videosalvestuste tegemiseks tuleks kasutada tööandja vahendeid, mitte isiklikke.
Heli- ja videosalvestuste tegemiseks tuleks kasutada tööandja vahendeid, mitte...

Selle aasta jaanuaris teatas Norra tervishoiuteenuse osutaja Helse S¸r-¨st RHF, et nende IT-süsteemidesse on sisse häkitud, mis võib tähendada ligi 3 miljoni isiku ehk üle poole Norra riigi elanikkonna isikuandmete leket.

Tervishoiuasutuse enda kinnitusel puuduvad tõendid selle kohta, et andmete vargus oleks seadnud ohtu patsientide ravi või turvalisuse, kuid lisas, et lõpliku hinnangu andmiseks on vara, kirjutas infosecurity-magazine.com.

Rünnak tõi välja, et küberkurjategijate seas on tervishoiuandmete väärtus suurenemas. Seetõttu on näiteks 85% teenusepakkujatest Ühendkuningriigis ja USAs kinnitanud, et on viimasel aastal digiturvalisuse kulutusi suurendanud.

Mida tundlikum info, seda kallim

Aasta varem, 2017. aasta mais, lekkis Leedu ilukirurgiakliiniku infosüsteemist enam kui 25 000 privaatset fotot.

Häkkerite rühmitus väitis, et nende käes olevad fotod on pärit Leedu Grozio Chirurgija kliiniku serveritest, vahendasid The Guardian ja Daily Mail.

Kurjategijad nõudsid lunaraha vahemikus 50 ja 2000 eurot. Suuremat lunaraha nõuti näiteks kliinikus tehtud fotode eest, kus klient oli alasti, samuti passide skaneeringute ja riikliku kindlustuse andmete eest.

Advokaadibüroo TGS Baltic meditsiini- ja ravimiõigusele spetsialiseerunud vandeadvokaat Ingeri Luik-Tamme rõhutab neid juhtumeid kommenteerides, et ka fotode, helisalvestiste, videote kasutamine ravitöös on dokumenteerimine ja vajalik on patsiendi teavitamine ja nõusolek selleks, soovitavalt kirjalik. Ka tuleb selgitada, milleks salvestamist kasutatakse, kui kaua neid andmeid hoitakse. 

Ühtlasi soovitab advokaat heli- ja videosalvestuste tegemiseks kasutada tööandja vahendeid, mitte isiklikke. "Kui seda siiski teha, peaks olema telefon kaitstud kas õige tarkvaraga või parooliga ja faile telefonis hoida ei tohiks, vaid tuleks salvestada need võimalikult kiirelt ümber näiteks arvutisse, et poleks lekkeohtu või seadme kadumisel ei tekiks probleeme," selgitab ta.

Samal teemal põhjalikumalt 17. aprilli MU paberlehes.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

26. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.