Riina Sikkut: asun kohe tööle!

Raadios töö- ja terviseminister Riina Sikkutiga.
Raadios töö- ja terviseminister Riina Sikkutiga.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut kinnitas, et on kehtiva tervishoiukorraldusega rahul, kuid tahab tagant tõugata tegevusi, mis praegu on toppama jäänud ja mõelda rohkem patsientide peale.

Kui palju Te aega saate, et tutvuda olukorraga süsteemis, mida juhtima asusite?

Tööle tuleb kohe asuda, kuid kohtumised osapooltega on ka osa sellest tööst. See on oluline nii minu informeerituse kui ka kontaktide loomise mõttes. Minister ei saa vaid oma kabinetis püsida.

Pilt olukorrast on Teil ju enamvähem ees, kuna olete ju tervishoiuanalüütik olnud?

Jah, milliste põhimõtete alustel me otsuseid teeme, on teada. Olen vist hooga alustanud, sest tänasest Postimehest juba sai lugeda, et hakkan sulgema maakonnahaiglaid. Kinnitan, et see pole nii.

Kui Te seni olite sõltumatu analüütik ja Teilt oodati ekspertarvamusi, siis nüüd sotsiaaldemokraatide esindajana võib juhtuda, et Teie isiklikud tõekspidamised ei pruugi kattuda sellega, mis poliitika nõuab. Kuidas seda vastuolu endas lahendate?

Seni pole ma tunnetanud erakonna survet, aga pole vaja olnud ka suuri otsuseid teha. Samas arusaam heast tervissüsteemist on sotsiaaldemokraatidel sarnased, kuidas mina seda näen. Kindlasti aga tuleb raskeid olukordi, kus tuleb kompromisse teha.

Olete esimestes intervjuudes maininud, et lisaraha tervishoidu on hea, kuid see tuleb nüüd patsiendini viia. Kas tundub, et ei ole veel tekkinud väljundit patsiendini?

Ma ei arva, et see raha kuhugi ära kaob, aga ma ei tahaks, et see kuluks ära lihtsalt jaotuse kaudu. See võiks olla motivatsioon midagi muuta, täiendavat teha. See on nii oluline otsus, midagi samalaadset järgnevatel aastatel ilmselt ei juhtu. Seetõttu tuleks see targalt kasutada. Järgmistel aastatel ka lisaraha tuleb juurde, 100 mln euro võrra positsioon paraneb.

Kui palju Te praegu haigekassa süsteemi korraldusega kursis olete?

Jah, olen kursis uute lepingutingimustega. Aga ma ei tahaks piirduda sellega, et kõige olulisem partner on haigekassa. Liigume ikka sinnapoole, et tähtsaim on ennetus. Hoiame inimesed tervena, vähem alkoholi, rohkem liikumist, õigem toitumine. Haiguste ennetuse osa on väga tähtis.

Kas raha Eestis võiks Eestis liikuda rohkem koos patsiendiga?

Selles mõttes mul haiglavõrgu lammutamise plaani ei ole. Meil on Eestis niigi väike süsteem. Kindlasti on asju, mida saab paremaks muuta, aga suurt suunamuutust tarvis ei ole.

Mis hinnangu annate e-tervisele Eestis?

Ma tunnetan ka, et kui patsiendid ootavad edasiliikumist suurte sammudega, siis tegelikult palju on tehtud ja plaanid on head. Sain isegi esimest korda positiivse kogemuse, et analüüsi tulemused on digiloost kättesaadavad koos arsti kommentaaridega.

Arstidel on sõlmimisel järjekordne kollektiivlepe. Olete soovidega kursis?

Jah, soovidega olen kursis ja äkki läheb nii, et ei peagi sekkuma.

Kas arstide palgad Eestis vastavad turu keskmisele või peaksid olema suuremad?

Jah, palgatõus on Eestis tõesti kiire, selles valguses saan meditsiinitöötajate palgasoovist aru. Kuid hinnangut, mis oleks optimaalne, ma ei saa praegu anda.

Käärib pikka aega ka apteegireform. Siingi on paljudel osapooltel veel lootust, et see ei toimu. Mis on Teie seisukoht?

Otsus on tehtud, üleminekuaeg on pikk. Saan aru, et osaluste ostmine ja omandi üleandmine on keeruline, aga põhimõtteliselt ma ei näe põhjust muutusteks, kui proviisorid on valmis vastutuse võtma ja nad näevad, et teenus oleks pärast parem.

Väga kauaks on toppama jäänud ka meedikute vastutuskindlustuse temaatika, kas selle eelnõu võtate ka ette ja teete ära?

Ma proovin. Ei arst ega patsient ei taha kohtu kaudu asju lahendada. Arvan, et meil oleks vaja mittesüülist vastutuskindlustuse süsteemi, mis võimaldaks probleemid lihtsamalt lahendada.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.