Soome oodatakse terviseturiste Hiinast

Helsingi suurima haigla HUSi juurde loodud Hyks on üks kahest suurimast välisturistide ravimisele spetsialiseerunud teenusepakkujaist.
Helsingi suurima haigla HUSi juurde loodud Hyks on üks kahest suurimast...

Ettevõtjad usuvad, et terviseturismile kulutatakse Soomes varsti sadu miljoneid eurosid.

Üha rohkem välismaalasi reisib Soome, et saada seal tervishoiuteenuseid kvaliteetsemalt ja kiiremini kui kodumaal. Ennustuste kohaselt kasvab tervishoiuturism lähiaastatel praeguselt mõnelt tuhandelt eurolt kümnete tuhandeteni, kirjutas Mediuutiset.

Turuosalised on loonud selle tarvis aasta alguses katusorganisatsiooni Suomen Terveysmatkailu ry, milles on kaheksa firmat. „Usume, et liikmete arv mitmekordistub juba sel kevadel,“ rääkis vähikliiniku Docrates juht Ilpo Tolonen, kes on ühtlasi ka liidu juht.

Terviseturistid tulevad Soome abi järgi, mida nad oma kodumaal ei saa. Eriti palju tulijaid on Venemaalt, tõusev riik on Hiina, kuhu Soome hakkab oma teenuseid pakkuma.

„Oma tervishoiusüsteemiga rahulolematud, järjest jõukamaks muutuvasse keskklassi kuuluvad hiinlased kulutavad tervishoiuturismile välismaal 10 miljardit eurot aastas,“ ütles Tolonen.

Kasvanud on ka rootslaste terviseturism Soome. Rootsi avalik tervishoid toetab näiteks Soomes tehtud vähiravi, kuna Soomes on ravi hinnatase samas suurusjärgus kui Rootsis.

Tervishoiuturismiga tuuakse Soome hinnanguliselt mõnikümmend miljonit eurot. Toloneni hinnangul tõuseb see lähiaastatel sadade miljonite eurodeni. „Riik on lubanud aastatel 2018-2019 tervishoiuturismi arendamiseks 600 000 eurot. See raha on plaanis kulutada Soome reklaamimiseks tervishoiuturismi maana,“ ütles Krsitiina Hietasaari Visit Finlandist.

Enim võtavad välismaiseid patsiente vastu Hyks OY ja Docrates, millel on patsiente enam kui 60 riigist. Enim tullakse Soome vähiravile, operatsioonidele ja viljatusravile. „Soome tugevus on kvaliteetne eriarstiabi, kuhu pääseb kiiresti. Võrreldes teiste riikidega on teenuse hind Soomes soodne,“ ütles Tolonen.

Suurimad tervishoiuteenuste turismi pakkuvad maad Euroopas on Saksamaa, Šveits ja Iisrael. Soome hakkab end pakkuma ka USAs, kust käib välismaal end ravimas 1,5-2 miljonit inimest aastas. „Lisaks konkurentsivõimelistele hindadele on Soome ka head ühendusteed,“ ütles Antti Mauno, kes on loonud San Franciscos start upi, millega Soome tervishoiuteenuseid reklaamitakse. „Soomet tuntakse USAs veel vähe, kuid nüüd saame reklaamida riiki ka kui maailma kõige õnnelikumat maad.“

Soome saabuvaid tervishoiuturiste võetakse vastu paljudes ülikoolihaiglates. Hyks OY kaudu tehakse enim keerulisi neurokirurgilisi operatsioone, vähiravi, laste südameoperatsioone ja leukeemiaravi.

„Enamik välismaiseid patsiente võtab kõigepealt ühendust meili teel,“ ütles Hyks OY teenuste koordinaator Tiina Aho.

Eriarstiabis töötavad arstid ja õed ravivad välismaiseid patsiente peamiselt pärast oma põhitööd. Välismaiste patsientide tarvis kogutakse kokku ravimeeskond, pärast mida pakutakse patsiendile konkreetset aega. Ravi hind võib olla 10 000-40 000 eurot sõltuvalt valdkonnast ja ravist.

Aho sõnul saab ka avalik tervishoid tervishoiuturismist kasu. „See ei võta Soome patsientidelt midagi ära. Turistid toovad raha, mida saab investeerida kõikidele patsientidele kasu toovatesse seadmetesse,“ ütles Aho.

Mitmeid kuid kestvale vähiravile võidakse tulla Venemaalt rongiga vaid üheks päevaks saama näiteks kiiritust. Operatsioonijärgselt veedetakse Soomes keskmiselt vaid mõned ööpäevad.

Tervishoiuturismi tarvis on plaanis hakata pakkuma ka pakette, millega patsient ja tema lähedased saavad veeta Soomes ka vaba aega. Eesmärk on, et turistid saaksid kõik teenused samast luugist.

„Enamik Soome tulevaid tervishoiuturiste maksab teenuste eest ise või erakindlustusega. Pärast ravi jälgitakse patsientide tervist sideteenuste vahendusel,“ ütles Tolonen.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

12. märts 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

veebruar 2019

Laadi PDF

Tervise­uudised

veebruar 2019

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.